W 2014 roku aż 68 proc. użytkowników korzystających z funkcji kontroli rodzicielskiej zetknęło się z nieodpowiednią lub niebezpieczną zawartością online - wynika z badania "Dzieci online" przeprowadzonego przez Kaspersky Lab.

Internet dawno temu przestał być domeną jedynie dorosłych. Dzisiaj dzieci są często o wiele aktywniejszymi użytkownikami Sieci niż ich rodzice. Czy jednak środowisko to jest na tyle bezpieczne, aby dzieci mogły poruszać się w nim bez obawy, że natkną się na groźną zawartość? Aby to sprawdzić, eksperci postanowili zbadać potencjalne zagrożenia online, jakie mogą dotknąć dzieci, analizując dane pochodzące od użytkowników produktów Kaspersky Lab wyposażonych w moduł Kontrola rodzicielska.

Wyniki pokazują, że więcej niż połowa (59,5%) użytkowników natrafiła na pornografię; ponad jedna czwarta (26,6%) próbowała wchodzić na strony poświęcone hazardowi; co piąty użytkownik natknął się na witryny prezentujące broń i niemal tyle samo osób trafiło na wulgarne słownictwo.

Strony internetowe zawierające te trzy rodzaje nieodpowiedniej zawartości (treści dla dorosłych, czaty, hazard oraz broń), wraz z innymi prezentującymi narkotyki, tytoń oraz alkohol, były najczęściej blokowane przez rozwiązania bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab. Częstotliwość wykryć pokazuje jedynie, jak łatwo użytkownicy mogą trafić na takie treści online. Im większa częstotliwość, tym większe prawdopodobieństwo.

Pod względem geograficznym państwa, w których Kontrola rodzicielska odnotowała najwięcej wykryć, obejmowały Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielką Brytanię oraz Rosję. Francja, Wietnam, Brazylia oraz Algieria również uplasowały się w pierwszej dziesiątce pod względem wykrywania nieodpowiednich treści - były jednak stosunkowo bezpieczniejsze ze względu na niższą częstotliwość wykrywania.

Poszczególne państwa z pierwszej dziesiątki różnią się pod względem dominujących zagrożeń online dla dzieci. Na przykład treści dla dorosłych stanowiły największe zagrożenie dla użytkowników w Niemczech (172 wykryć na użytkownika), Chinach (144,18 wykryć na użytkownika) oraz Stanach Zjednoczonych (126,16 wykryć). Treści dotyczące alkoholu, tytoniu oraz narkotyków stanowiły główne zagrożenie dla użytkowników z Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Francji. Tego rodzaju treści okazały się również popularne w Brazylii i Wielkiej Brytanii.

[Łukasz Szewczyk]