Już 12 listopada 2015 roku rozpocznie się aktualizacja konsoli Xbox One z najnowszymi funkcjami, w tym możliwość uruchamiania gier Xbox 360 na konsoli Xbox One bez dodatkowych kosztów. Nowe funkcje konsoli Xbox One zostaną wprowadzone dla wszystkich posiadaczy konsol.

Kiedy aktualizacja będzie dostępna, pierwszą rzeczą, jaką można zobaczyć to przeprojektowana strona główna. Nowy dashboard będzie wyglądać znajomo, jednak wprowadzi szereg zmian, zasugerowanych przez użytkowników. Ostatnio używane elementy będzie nadal widoczne na ekranie startowym, ale dodana będzie możliwość przewijania w pionie. Można przewinąć w dół, aby zobaczyć listę swoich ostatnio uruchamianych gier i aplikacji, a każda płytka posiada elementy kontekstowe, które pozwalają łatwo zobaczyć wiadomość prosto od twórcy gry, zobaczyć, którzy znajomi grają w gry i umożliwia udostępnianie najnowszych filmów z gier i zdjęć.

W menu obecne będą wciąż Przypięcia, często wykorzystywane przez użytkowników do szybkiego dostępu do gier i aplikacji. W nowym menu konsoli Xbox One przypięcia będą dostępne w dolnej części ekranu. Można przewijać w dół lub naciśnij prawy spust na kontrolerze, aby szybko przejść od razu do swoich przypięć.

Nowością, którą użytkownicy zobaczą na ekranie startowym będą Wskazówki. Znajdujące się w prawym dolnym rogu ekranu kafelki będą zawierać wskazówki dotyczące korzystania z nowych funkcji konsoli Xbox One - treść wskazówek będzie zmieniać się, w zależności od sposoby korzystania z menu przez użytkownika.

Zupełnie nową funkcją będzie Przewodnik, znany użytkownikom konsoli Xbox 360, który został zaprojektowany specjalnie do użycia z nowymi funkcjami konsoli Xbox One. Przewodnik daje natychmiastowy dostęp do kilku ważnych funkcji:
  • Profil: Można dodać i zarządzać profilami na konsoli, przełączać użytkowników, zobaczyć swój profil i listę osiągnięć.
  • Znajomi: Można łatwo sprawdzić, którzy znajomi są online, zobaczyć gry w które grają, i zaprosić ich do przyłączenia się do gry.
  • Grupa: Można łatwo uruchomić lub zarządzać Grupą, która może teraz zawierać 12 aktywnych uczestników.
  • Wiadomości: Łatwy dostęp do wszystkich wiadomości i grupy do czatów tekstowych.
  • Powiadomienia: Nowe informacje będą również zawarte w przewodniku i będą pokazywane osobno dla powiadomienia od społeczności i powiadomień związanych z grami.
  • Ustawienia: Najczęściej używane ustawienia będą dostępne z podręcznego menu.
  • Wstawianie: Aplikacje można będzie wstawić na ekranie bezpośrednio z Przewodnika.

[Łukasz Szewczyk]