Politechnika Gdańska będzie pierwszą uczelnią w kraju, która wprowadzi do programu pilotaż dronów. Ich obsługi będą się uczyć studenci kierunku "Techniki geodezyjne w inżynierii".

W tej chwili na wyposażeniu Politechniki są cztery pionowzloty czterowirnikowe, po części skonstruowane przez zespół kierowany przez pracownika uczelni, dr inż. Henryka Olszewskiego. Ich głównym zadaniem jest filmowanie z powietrza do celów pomiarów geodezyjnych, w tym w technice morskiej. Do ich obsługi przygotują studentów studiów 2. stopnia dwa wydziały: Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa. Studenci będą pracować z dronami w ramach międzywydziałowego kierunku "Techniki geodezyjne w inżynierii".

Kierunek jest nowym pomysłem Politechniki i rusza od semestru letniego roku 2014/2015. Pokaz i podstawowy kurs obsługi dronów odbył się dla chętnych już teraz. Maszyny Politechniki Gdańskiej 19 listopada fruwały po dziedzińcu Heweliusza w Gmachu Głównym uczelni.


Jak podkreślali organizatorzy, kurs miał pokazać możliwości dronów - do lotów komercyjnych każdorazowo potrzebne jest zezwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które wydawane jest po ukończeniu kursu i zdobyciu certyfikatu ULC na filmowanie z powietrza.

Kurs obsługi dronów mógłby stać się elementem nauczania także na innych kierunkach studiów, np. konstruktorzy lub chemicy mogliby wykorzystywać je do badania trudno dostępnych elementów konstrukcji.

[Joanna Ryńska]