W San Francisco siódma edycja konferencji Google I/O. Uczestniczący w konferencji deweloperzy mogli zobaczyć jak będzie wyglądała najbardziej ambitna z dotychczasowych aktualizacji Androida.
Jak zauważa Google, poza telefonem komórkowym, wielu użytkowników każdego dnia jest otoczona wieloma ekranami - w domu, w pracy, w samochodzie, a nawet na nadgarstku. Internetowy gigant postanowił zainwestować więcej w swoje dwie najpopularniejsze otwarte platformy - Android i Chrome, by umożliwić użytkownikom jeszcze łatwiejsze i intuicyjne przenoszenie się pomiędzy telefonem, tabletem, laptopem, telewizorem, samochodem a nawet zegarkiem.

Większość ludzi zerka na ekran swojego telefonu nawet 150 razy w ciągu dnia. Najczęściej po to by przeczytać wiadomość, powiadomienie lub jakąś inną prostą informację. Dlatego powstał Android Wear, platforma, która rozszerza możliwości Androida i ekosystemu aplikacji do najbardziej oczywistego miejsca w technologiach ubieralnych - nadgarstków. Informacje, których potrzebuje użytkownik, otrzyma je poprzez jedno zerknięcie - tak jak w przypadku używania zegarka. "Wypowiedzcie tylko "OK Google" by zadać pytanie i załatwić sprawę. W ten sposób zarezerwujecie stolik w restauracji, napiszecie do znajomego, zamówicie taksówkę czy sprawdzicie menu. Wszystko w jednym miejscu na nadgarstku, wtedy kiedy potrzebujecie" - zauważa Sundar Pichai, SVP, Android, Chrome & Apps. Dodatkowo poinformowani, że dwa urządzenia ubieralne LG G Watch i Samsung Gear Live można zamówić w przedsprzedaży w amerykańskim Google Play, a Motorola Moto 360 będzie dostępna w nadchodzących miesiącach.

Podczas spotkania z deweloperami zaprezentowano rozwiązanie Android Auto, które pozwala na łatwiejsze korzystanie z mobilnych technologii w samochodzie. Wystarczy podłączyć swój telefonem z Androidem do samochodu z Android Auto, by już po chwili korzystać z nawigacji samochodowej opartej na Mapach Google, z playlist z Muzyką Google Play, z wyszukiwania głosowego czy powiadomień z Google Now. Wszystko poprzez przyciski i ekrany znajdujące się w samochodzie nie rozpraszające podczas prowadzenia. Pierwsze samochody z systemem Android Auto będą dostępne w dalszej części tego roku.

Rok temu Google zaprezentowało Chromecast - małe urządzenie, które pozwala transmitować online'owe wideo, muzykę i wszystko z sieci WWW na telewizor. Chromecast otrzymuje aktualizację, dzięki której będzie jeszcze bardziej wszechstronny i łatwiejszy w obsłudze z nowymi funkcjami takimi jak m.in. możliwość transmitowana przez innych do telewizora bez potrzeby bycia w tej samej sieci WiFi..

Dodatkowo do Chromecasta dołącza Android TV. Tym samym Android stanie się częścią telewizorów dzięki wbudowanemu oprogramowaniu lub przystawce set-top-box. Można korzystać z telefonu jak z pilota, a nawet użyć swojego głosu by znaleźć ulubiony program TV, dobry film z Google Play czy wideo z YouTube. Użytkownicy będą mogli także zagrać w ulubione gry opracowane na nowo dla ekranu TV i przy użyciu nowego kontrolera. Android TV, który podobnie jak Chromecast wspiera technologię Google Cast, będzie dostępny w całej gamie urządzeń producentów elektroniki konsumenckiej w dalszej części tego roku.

Podczas konferencji ogłoszono także ważną inicjatywę - Android One. "Pracujemy z partnerami nad kompleksowym rozwiązaniem - które zawiera także referencyjne rozwiązania sprzętowe - by rozwiązać problemy dostępu do urządzeń cyfrowych na rynkach wschodzących. Android One zapewni wysokiej jakości smartfony, w atrakcyjnych cenach i z sensownymi planami tarfyfowymi na dane. Nasi partnerzy wystartują tej jesieni w Indiach z całą gamę smartfonów Android One w cenach poniżej 100 USD. W następnych krajach pojawią się one niebawem" - wyjaśnia Sundar Pichai, SVP, Android, Chrome & Apps.

[Łukasz Szewczyk]