GoPro z pewnością chciało nas zaskoczyć tworząc najmniejszą i najlżejszą jaką widziałeś kamerę sportową typu POV (Point-of-view). Już od 12 lipca pojawi się nowe GoPro HERO4 Session w postaci czarnej miniaturowej kostki o wielkości boku zbliżonej do wielkości obiektywu poprzednich wersji kamer. Co ważne kamera jest już w naturalny, nie wymagający wodoszczelnej obudowy, sposób wodoodporna. Dodatkowo wyposażono ją w bardzo ciekawy uchwyt (obejmę) pozwalający na jej przekładanie co 90 stopni, bez udziału dodatkowych obrotowych ramion. Będzie ona dostępna w sprzedaży 12 lipca 2015.

Świetnym pomysłem jest także dodatkowy, nisko profilowy klips, utrzymujący kamerę "za plecy" dzięki czemu odstęp kamery od instalowanej powierzchni (np. kasku) jest bardzo mały, wynoszący tylko kilka milimetrów tyle co grubość samego klipsu. Dodatkowo kamerę wyposażono w całkiem nowy obrotowy klips (Ball Joint Bucket) wyposażony w obrotowe złącze kulowe, dzięki któremu kamerę z łatwością można obracać i nachylać w dowolnym kierunku i obracać o 360 stopni.


Wg. reklam kamera jest o 50% mniejsza (długość boku 38mm) i o 40% lżejsza (73,7 gramy) od pozostałych modeli GoPro Hero 4. Nowością jest także zmieniony tryb obsługi, kamerę wyposażono właściwie tylko w jeden główny przycisk do jej obsługi. Z tyłu umieszczono jeszcze ukryty przycisk zmiany trybów. Jednak podstawowa obsługa kamery ogranicza się do naciśnięcia głównego przycisku w centralnej części kamery, otoczonego czerwoną obwódką. Już pojedyncze naciśnięcie tego przycisku włącza i aktywuje funkcję Record w trybie kamery, ponowne jego użycie zatrzymuje nagrywanie i wyłącza urządzenie. Dostępny test tylko jeszcze jeden tryb nagrywania TimeLapsów, aktywowany po przytrzymaniu głównego przycisku przez 3 sekundy.

Ważnym jest że obrócenie kamery, powoduje automatyczną zmianę aspektu nagrywanego obrazu, więc nie trzeba go potem obracać podczas post produkcji. Zmianie uległ także wyświetlacz, jest on miniaturowy, świecący w technologi OLED, pokazujący tryb kamery, klatkaż, aktywację Wi-Fi, stan baterii a w drugiej linii czas nagrywania.

Co do parametrów obrazu to plasują się one pomiędzy modelami GoPro HERO+ a obecnym liderem sprzedaży, kamerą GoPro Hero 4 Silver. I mimo że ten model kamery prezentuje się bardzo ciekawie to jednak wg. mnie porażająca jest jego cena. Kamerę wyceniono na 400 dolarów w US i aż 430 Euro w Europie, to jest dokładnie tyle samo, co wg. mnie dużo bardziej interesujący model Hero 4 Silver, który co prawda jest większy i mniej aerodynamiczny, jednak posiada wygodny kolorowy wyświetlacz umożliwiający podgląd nagrywanego obrazu, a także jak już zweryfikowano w pierwszych testach, jakość otrzymywanego obrazu jest dużo bardziej szczegółowa, nawet analizując identyczny, podstawowy tryb 1080p30fps.

Dla fanów nurkowania bardzo ważną sprawą będzie tez ograniczona maksymalna głębokość do jakiej będziemy mogli zanurzyć nową kamerę, a wynosi ona jedynie 10 metrów. Przypomnijmy że pozostałe kamery umożliwiają na zejście do 40m a w specjalnej akcesoryjnej obudowie do 60m. A tu warto zaznaczyć że mała kamera Session nie będzie miała (przynajmniej na razie) dodatkowej obudowy do głębszych nurkowań. To właściwie eliminuje ją ze Świata podwodnych eksploracji i kręgu zainteresowań nurków.

Główną zaletą nowej kamery są więc tylko jej małe rozmiary, i związany z tym mały opór stawiany przez opływające powietrze, co z pewnością spodoba się motocyklistom. Mała waga to plus dla rowerzystów, narciarzy, skejtów czy surferów. Przychylnym okiem spojrzą na tą kamerę amatorzy sportów motoryzacyjnych.

Low-Profile Frame

Gopro Low Profile Frame Photo

Ball Joint Buckle

Gopro Ball Joint Buckle Photo

Tryby Wideo

Warto zaznaczyć że mimo małych wymiarów, kamera posiada tryb 1080p przy 60 klatkach i 1440p dla trybu w aspekcie 4:3. Tryb slowmotion dostępny jest w trybie 720p@100fps'ów, dostępny jest także tryb zwiększania pola widzenia w pionie o nazwie SuperView. Przechwytywanie zdjęć TimeLapse dostępne jest w rozdzielczości 8Mpx (3264x2448px). Kamera, jak cała seria Hero 4, pozwala na bezprzewodowe zarządzanie w technologiach Wi-Fi jak i Bluetouch poprzez pilot jak i aplikację na smartfony. Cieszy także zapowiadany czas pracy na baterii, w podstawowym trybie 1080p@30fps, zapowiadany czas pracy do 2 godz i 5 min a z włączony z Wi-Fi i Pilotem to 2 godz, co jest bardzo dobrym wynikiem zważywszy że że pojemność akumulatora uległa zmniejszeniu i wynosi 1030mAh. Niestety akumulator jest nie wymienialny, ładowany z portu USB.

Cieszą także drobiazgi, jak rezygnacja z przestarzałego i już nigdzie nie używanego standardu miniUSB na rzecz powszechnie stosowanego w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych złącza microUSB. Pozostawanie przy tym pierwszym złączu było ogromną udręką i nie raz osobiście wprowadzało mnie w konsternację, gdy brak było potrzebnego kabelka. Ciekawym pomysłem jest także ramka z klipsem Low-Profile Frame, której rozwiązanie można było by tez przenieść do starszych typów kamer. A obrotowy uchwyt Ball Joint Buckle, to będzie pierwsze akcesorium które dokupię do swojej starej GoPro.

Myślę że kamera GoPro Hero4 Session to świetny wybór na pierwsza kamerę, pod warunkiem że nie zamierzacie nurkować. Podejrzewam że wiele osób, które już posiadają jedną z poprzedniczek z serii Hero, nie koniecznie muszą zachęcić mniejsze wymiary. Osobiście o upgradzie swojego sprzętu pomyślę dopiero gdy GoPro dorobi się stabilizacji obrazu, choć i mniejsze wymiary będą dużą zachętą.

Gp Hero4 Session Adventure Sell Sheet V8 Pl Full 1

Oto co pisze o swojej kamerze firma GoPro:

HERO4 Session zawiera moc GoPro w naszej najmniejszej, najlżejszej i najwygodniejszej kamerze do tej pory. Zabudowana i wodoszczelna konstrukcja eliminuje potrzebę dodatkowej obudowy, a pojedynczy przycisk pozwala na włączenie i automatyczne rozpoczęcie nagrywania. Rozdzielczość filmów 1080p60 i zdjęć 8MP zapewnia jakość, dzięki której GoPro stało się tak popularne.

Najmniejsze i najlżejsze GoPro do tej pory

Dzięki kompaktowej konstrukcji i masie 74g, HERO4 Session jest 50% mniejsze i 40% lżejsze niż inne kamery HERO41.

Wytrzymałość i wodoszczelność do 40m

Zaprojektowana do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Wodoszczelność do 10m bez konieczności korzystania z obudowy.

Łatwa obsługa jednym przyciskiem

Pojedyncze naciśnięcie przycisku włącza kamerę i rozpoczyna rejestrowanie filmów lub zdjęć automatycznie.

Profesjonalna jakość wideo

Nagrywaj zdumiewające filmy 1440p30, 1080p60 i 720p100.

Doskonałe zdjęcia

Wykonuje pojedyncze zdjęcia 8MP, zdjęcia seryjne (Tryb Burst) do 10 zdjęć na sekundę i Time Lapse co 0,5 - 60 sekund.

Łatwy dostęp do wszystkich trybów i ustawień

Uzyskaj dostęp i zmieniaj ustawienia wszystkich trybów za pomocą aplikacji GoPro App lub pilotem Smart Remote.2

Wbudowane Wi-Fi + Bluetooth2

Pozwala na połączenie z aplikacją GoPro App i pilotem Smart Remote w celu zdalnego kontrolowania kamery, podglądu i udostępniania zawartości.

Kompatybilność z mocowaniami i akcesoriami GoPro

Działa z mocowaniami i akcesoriami GoPro do rejestrowania wciągających ujęć Twoich aktywności.

Niesamowite możliwości mocowania

Kamera może być obracana w ramce dając dodatkowe możliwości ustawienia. Dzięki szybkozłączce kulkowej, możesz ustawić dowolny kąt kamery.

Dwa mikrofony

Dynamicznie przełącza mikrofony dzięki czemu redukuje szum i poprawia dźwięk w aktywnościach z udziałem wiatru i dużych prędkości.

Automatyczne obracanie obrazu

Automatycznie dopasowuje orientację kręcenia gdy kamera jest do góry nogami.

Protune dla trybu Video

Dostarcza filmy kinowego kalibru, z minimalną kompresją, zoptymalizowane do postprodukcji.

SuperView

Zapewnia najbardziej wciągający, szeroki kąt widzenia.

Auto Low Light

Automatycznie dopasowuje klatkaż w warunkach niedostatecznego oświetlenia.

Pamięć zewnętrzna

Kompatybilne z kartami klasy 10 lub UHS-1 do 64GB.

Wbudowana bateria

Wbudowana bateria zapewnia czas nagrywania do dwóch godzin3.

GoPro App + GoP

Kontroluj zdalnie swoją kamerę. Obejrzyj i udostępnij zawartość. Z łatwością twórz wspaniałe filmy w stylu GoPro.

1) Kalkulacja oparta o masę HERO4 Session w standardowej ramce z HERO4 Silver w standardowej obudowie i standardowymi drzwiczkami.
2) Smart Remote, karta microSD i inne akcesoria sprzedawane osobno.
3) Czas pracy baterii mierzony podczas nagrywania filmu 1080p30 z wyłączonym Wi-Fi. Rzeczywisty czas pracy może się różnić w zależności od ustawień, warunków otoczenia i innych czynników.


ProLine.pl jest autoryzowanym sprzedawcą GoPro