Jeszcze przed premierą procesorów Intel Rocket Lake 11 generacji wiadomo było, że zadaniem tej serii będzie tylko zapchanie luki w terminarzu Intela. Premiera za nami, szału faktycznie nie było i nie ma.

Wszystko ma się się zmienić wraz z nadejściem Alder Lake-S. Portal wccftech.com nadstawiał ucho w dobre miejsce i według uzyskanych przez niego informacji, premiera 12 generacji procesorów Intela ma odbyć się już w listopadzie 2021 roku. Niebiescy chcą wskoczyć ponownie na tron w kwestii najnowszych technologii i dlatego wraz z nową serią procesorów Alder Lake-S, światło ujrzy zarówno PCIe 5.0 jak i obsługa pamięci DDR5. Do tej pory sporym atutem dającym przewagę AMD, było właśnie wsparcie PCIe 4.0. Tym razem, to Intel ma rozdawać karty.

Intel Alder Lake będzie obsługiwał pamięć DDR5, ale i też również DDR4. To producenci płyt głównych będą decydować, o tym jakie pamięci będzie wspierać dana płyta. Płyty główne z niższej półki mogą trzymać się starego standardu DDR4, natomiast DDR5 zapewne trafi do modeli w nieco wyższych cenach czy też nawet tylko do modeli flagowych. Poza nowinkami technologicznymi na nowej podstawce LGA 1700, nowe procesory mają oczywiście wnieść też więcej wydajności - mówi się tutaj nawet o 20% wydajności więcej dla pojedynczego rdzenia, a wydajność wielowątkowa ma być nawet dwukrotnie wyższa.