Już w drugiej połowie tego roku spodziewamy się premiery nowych Atomów z linii Cherry Trail, które zastąpią platformę Bay Trail. Chipzilla wierzy, że nowe procesory pozwolą producentom tworzyć tablety w cenie poniżej 100 dolarów. To jednak nie wszystko, bo gigant rynku CPU ma bardziej dalekosiężne plany.

Jeszcze przed końcem tego roku możemy spodziewać się nowych układów SoC, które ukrywają się pod kryptonimem SoFIA. Wiemy, że będą to procesory ze zintegrowanym modemem łączności w sieciach 3G (HSPA+), dwoma rdzeniami CPU oraz nieskomplikowanym układem graficznym.

Intel wierzy, że procesory SoFIA będą idealnym rozwiązaniem dla producentów smartfonów w cenie zaledwie około 50 dolarów (około 150 złotych), a więc tych najtańszych. Zdaje się więc, że Chipzilla zamierza mocno atakować własnymi CPU takich producentów SoC, jak MediaTek czy Allwinner. Pierwszych urządzeń z SoFIA możemy się spodziewać w 2015 roku.

Intel na razie nie jest dużym graczem na rynku CPU dla smartfonów. W pierwszym kwartale tego roku (za IDC) układy firmy zagościły tylko na 1% sprzedanych smartfonów. Kto wie, a może SoFIA to zmieni?