Każdy gracz wie, że posiadając nawet najlepszy komputer, granie na słabym monitorze jest po prostu męczące. Zbyt mała przekątna, niska rozdzielczość, albo złe proporcje ekranu potrafią zepsuć nawet najlepszą grę w koszmar. Ten poradnik powstał, aby opisać najważniejsze cechy mające wpływ na satysfakcję z gier, komfort podczas pracy, oraz pomóc w wybraniu monitora do gier.

Asus Pg248q

Jaki wybrać monitor gamingowy?

Monitor dla gracza powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich: proporcje ekranu, przekątna i rozdzielczość wyświetlacza, rodzaj matrycy, opóźnienie wejścia, czas reakcji, jasność i kontrast, zastosowane złącza, częstotliwość odświeżania matrycy. Jeżeli wybierzesz odpowiedni monitor do gier biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, będziesz zadowolony ze swojego nowego nabytku.

Proporcje ekranu

Monitor dla graczy musi posiadać odpowiednie proporcje ekranu. Wynikają one z pola widzenia ludzkiego wzroku. W dawnych czasach monitory produkowane były w proporcjach ekranu 4:3. Proporcje te wynikały ze standardu filmowego ustalonego 100 lat temu, w 1917 roku i było wynikiem formatu taśmy na której nagrywano film. Jednak obecnie format ten nie jest zgodny z FullHD i nie za bardzo nadaje się do grania w nowoczesne gry a tym bardziej do pracy z nowoczesnymi aplikacjami. Najlepiej w grach sprawdzają się monitory o proporcji ekranu 16:9, 16:10 lub 21:9. Te ostatnie stanowią idealne rozwiązanie w grach typu FPS. Monitor o proporcji 21:9 to najlepszy monitor do BF1 czy Call of Duty.

Najczęściej spotykane proporcje:
 • 5:4 (1.25:1) - wyświetlacze z natywną rozdzielczością SVGA
 • 4:3 (1.33:1) - telewizyjny standard wideo PAL i NTSC, wyświetlacze VGA, XGA, UXGA, QXGA
 • 3:2 (1.5:1) - standard wywodzący się z kliszy fotograficznej, zaadoptowany do większości lustrzanek cyfrowych
 • 16:10 (1.6:1) - szerokokątne wyświetlacze z rozdzielczości WXGA, WUXGA, WQXGA
 • 16:9 (1.77:1) - szerokokątny format telewizyjny dla rozdzielczości SDTV oraz HDTV
 • 37:20 (1.85:1) - format Cinema Film, używany często podczas nagrywania materiałów filmowych
 • 47:20 (2.35:1) - anamorficzny format filmowy Cinemascope, występujący też czasem jako 2.39:1

Przekątna i rozdzielczość wyświetlacza

Monitor gamingowy powinien mieć odpowiednią przekątną i rozdzielczość. Najlepsze monitory do grania to monitory o przekątnej powyżej 24'' i o rozdzielczości FullHD co najmniej 1920x1080 pikseli przy proporcji ekranu 16:9, 1920x1200 pikseli przy proporcji ekranu 16:10 oraz 2560x1080 pikseli przy proporcji ekranu 21:9. Powoli coraz bardziej popularne robią się monitory 4K, jednak nadal są dość drogie a do płynnego wyświetlania obrazu wymagają często dwóch bardzo wydajnych kart graficznych klasy GTX 1080. Warto przy tym podkreślić, że przekątna ekranu nie jest na stałe powiązana z rozdzielczością.

Rodzaj matrycy

Istnieją cztery najważniejsze rodzaje matryc LCD stosowane w monitorach: TN, MVA, PVA i IPS.
 • Matryce TN (Twisted Nematic) - Stanowią one najpopularniejszy rodzaj matryc. Obecnie montowana jest ona w około 85% wszystkich monitorów. Jest tak ze względu na niską cenę i bardzo szybki czas reakcji. Jednak obywa się to kosztem bardzo słabych kątów widzenia w pionie, nierównomiernym odzwierciedleniem barw na powierzchni matrycy, słabych przejść tonalnych i niejednolitym podświetleniem. Dla kogo w takim razie są matryce TN? Monitory wyposażone w matryce TN skierowane są głównie do osób pracujących z aplikacjami biurowymi. Słabo sprawdzą się one przy obróbce grafiki albo graniu gdzie istotna jest możliwość zauważenia detali w ciemnych partiach obrazu. Osoby zajmujące się na co dzień obróbką zdjęć czy wideo, mogą nie być zadowolone z zakupu monitora z matrycą TN.
 • Matryce MVA (Multi-domaind Vertical Aligment) - Na chwilę obecną szacuje się, że w najbliższych latach ekrany wyposażone w matryce MVA zdominują rynek w najbliższych kilku latach. Będzie tak z powodu oferowania przez nie znacznie lepszych parametrów niż te z TN, a ich ceny systematycznie spadają wraz ze wzrostem sprzedaży. Matryca MVA oferuje wysoki kontrast, szeroki kąt widzenia i lepiej odwzorowane kolory, natomiast obywa się to kosztem wolniejszego czasu reakcji matrycy.
 • Matryce PVA (Patterned Vertical Aligment) - stanowią one alternatywę dla matryc MVA. Najważniejszą zaletą nad nią jest wyższy współczynnik kontrastu wynoszący nawet 3000:1.
 • Matryce IPS (In-Plane Switching) - Przez długi czas uznawane są one za doskonały wybór dla grafików i projektantów ze względu doskonałą czytelność obrazu przy niemal każdym ustawieniu ekranu. Nowoczesne wyświetlacze oparte na matrycach IPS posiadają również akceptowalny czas odświeżania matrycy i czas reakcji. Odbywa się to jednak kosztem ceny. Do dzisiaj monitory tego typu są najdroższymi konstrukcjami jednak są to najlepsze monitor gamingowy. Idealnie łącząc jakość obrazu z przyzwoitymi parametrami jakimi powinien cechować się monitor dla gracza.

Opóźnienie wejścia (Input Lag)

Wartość parametru Input Lag oznacza ile czasu mija od momentu wysłania renderowanego obrazu do jego wyświetlenia na monitorze. Grając w jakąś grę na monitorze posiadającym wysoki Input Lag, oglądany przez nas obraz nie odzwierciedla naszej prawdziwej lokalizacji w grze. Wspominane opóźnienie powoduje, że wykonamy ruch jednak nasza postać przesunie się później. W rezultacie giniemy nie wiedząc o tym ponieważ widziany przez nas obraz jest opóźniony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku szybkich gier w postaci CS:Go, czy Overwatch.

Jak ma się ten parametr do rzeczywistości? Wartość opóźnienia wejścia (zauważalna różnica to 15ms):
 • Idealna wartość: do 20ms
 • Świetna wartość: od 21 do 40ms
 • Dobra wartość: od 41ms do 60ms
 • Zła wartość: od 61ms w górę

Czas reakcji

Czas reakcji to kluczowy parametr monitora dla graczy. Jaki kupić monitor by móc cieszyć się odpowiednimi osiągami? W przypadku monitora gamingowego czas reakcji nie powinien przekraczać 5 ms. Tej wartości nie przekraczają najbardziej polecane monitory, które zostały wyposażone w matrycę TN. Wśród nich znajduje się m.in. monitor iiyama.

Jasność i kontrast

Dobre gamingowe monitory powinny charakteryzować się wysoką jasnością oraz wysokim kontrastem statycznym obrazu. Jeśli chodzi o jasność, monitor dla gracza musi posiadać ją na poziomie co najmniej 250 cd/m2, a kontrast powinien znajdować się bliżej granicy 1:5000 niż 1:1000.

Zastosowane złącza

Nowoczesne monitory gamingowe wyposażone są w złącze HDMI, które pozwala na ich podłączenie do niemal każdego komputera. Monitory dla graczy posiadające wyższą rozdzielczość ultraHD lub 4K są z kolei wyposażone w złącze Display Port. Doskonałym rozwiązaniem jest monitor do grania z dwoma złączami HDMI lub Display Port (a szczególnie monitor gamingowy 4K). Pozwalają one na podłączenie do monitora aż dwóch komputerów.

Częstotliwość odświeżania matrycy

Monitor dla graczy powinien charakteryzować się odpowiednią częstotliwością odświeżania matrycy. Jaki monitor gamingowy będzie wystarczający? Do uzyskania płynnego obrazu potrzebny będzie niedrogi monitor do gier o odświeżaniu obrazu na poziomie co najmniej 120Hz. Monitor dla gracza posiadający 144Hz matrycę znacznie przybija pod względem jakości 120Hz modele. Jest tak dlatego, że cena takiego monitora jest tylko niewiele wyższa a oferuje bardziej płynny obraz. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu można się pokusić tutaj jednak o monitor 4K. Jednak musimy pamiętać o konieczności posiadania naprawdę potężnej konfiguracji.

Technologie AMD FreeSync i Nvidia G-Sync

Jeżeli to właśnie karta graficzna odpowiada za szybkość generowania poszczególnych klatek obrazu, powinna narzucać częstotliwość ich wyświetlania ekranie monitora. Pomysł zmiany sposobu komunikacji pomiędzy kartą graficzna a monitorem był oczywisty. Jaki pierwsza zastosowała go Nvidia, prezentując technologię G-Sync. AMD nie kazał czekać długo swoim zwolennikom prezentując swoją alternatywę FreeSync. Zadaniem obu technologii jest eliminacja efektu rozdarcia klatki, mikro-zacięć i opóźnień widocznych na przykład przy włączonej opcji V-Sync na kartach graficznych o mniejszej wydajności. Technologie G-Sync zaprezentowane w 2013 roku przez Nvidia oraz FreeSync zaprezentowane w 2015 przez AMD mają za zadanie ograniczyć zjawisko rwania klatek. W teorii są one podobne jednak diabeł tkwi w szczegółach. Najważniejszą kwestia jest kompatybilność. Karty graficzne nVidia są zgodne wyłącznie z monitorami wyposażonymi w G-Sync, natomiast karty Radeon pozwolą uruchomić swoją technologię poprawiającą płynność obrazu wyłącznie na monitorach wyposażonych w FreeSync. Oba rozwiązania oferują doskonałe wrażenia jednak w zamian zamykają użytkownika w jednym z dwóch obozów, a może raczej złotej klatce. Pozostają tylko dwie możliwe konfiguracje: GeForce + G-Sync albo Radeon + FreeSync.

Amd Freesync Nvidia G Sync

Najciekawsze monitory dla graczy

Przed jego zakupem warto jest porównać ze sobą kilka modeli, co pozwoli wybrać monitor skrojony na miarę naszych potrzeb. Poniżej prezentujemy najciekawsze obecnie monitory idealnie sprawdzające się do gier:

AOC i2369Vm 23AOC i2369Vm 23" IPS

AOC G2260VWQ6 Gaming 21.5AOC G2260VWQ6 Gaming 21.5"

Asus PG248Q ROG 24Asus PG248Q ROG 24"

iiyama G-Master GE2488HS-B2 Black Hawk 24iiyama G-Master GE2488HS-B2 Black Hawk 24"

iiyama G-Master GB2488HSU-B2 Red Eagle 24iiyama G-Master GB2488HSU-B2 Red Eagle 24"

iiyama G-Master GB2783QSU-B1 Silver Crow 27iiyama G-Master GB2783QSU-B1 Silver Crow 27"

iiyama G-Master GB2788HS-B1 Red Eagle 27iiyama G-Master GB2788HS-B1 Red Eagle 27"

iiyama G-Master GB2888UHSU-B1 Gold Phoenix 28iiyama G-Master GB2888UHSU-B1 Gold Phoenix 28"