W marcu zeszłego roku pakiet Microsoft Office trafił na iPada, a niedawno został udostępniony za darmo. Trwają również beta testy Office'a na tablety z systemem Android. Co natomiast z pakietem na platformę Windows Phone, który już się nieco zapyział? Czy gigant z Redmond zapomniał o użytkownikach własnego systemu i teraz faworyzuje inne platformy?

Głos w tej sprawie zabrał sam Joe Belfiore z Microsoftu. Na własnym profili w chińskim Weibo przekazał, że zespół odpowiedzialny za rozwój Office nie zapomniał o użytkownikach Windows Phone. Wręcz przeciwnie i obecnie mocno pracuje nad nową wersją pakietu, która ma trafić na smartfony z mobilnymi okienkami. Pytanie tylko: kiedy? Tego na chwilę obecną nie wiemy, ale z informacji ujawnionych przez Belfiore wynika, że powinno to nastąpić przed Chińskim Nowym Rokiem. W pakiecie mają pojawić się dodatkowe opcje dla użytkowników z Chin.

Tak więc pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i czekać. Nie wiemy jeszcze, co dokładnie przygotowuje zespół Office z myślą o własnym pakiecie dla urządzeń z Windows Phone. Prawda jest taka, że obecnie pakiet na mobilne okienka wypada bardzo blado względem tego, co znajdziemy w wersjach na iOS i Androida. Office na Winddows Phone wręcz prosi się o odświeżenie i dodanie nowych rozwiązań, które obecnie są zbyt ubogie. To sprawia, że Office z Windows Phone nie jest postrzegany jako pakiet z prawdziwego zdarzenia, którym mogliby zainteresować się użytkownicy biznesowi. Potrzebne są zmiany.

W niedługim czasie pakiet Office powinien trafić także na tablety z Androidem. Obecnie znajduje się on w fazie beta testów, ale już teraz zapowiada się całkiem nieźle. Microsoftowi w zasadzie pozostało tylko usunąć błędy i doszlifować funkcje.

Dla zespołu Office ten rok będzie naprawdę pracowity. W niedługim czasie spodziewamy się premiery nowych wersji pakietu biurowego na urządzenia z Windows i Mac. W przypadku okienek będą to dwie różne wersje. Pierwszą będzie Office 2015 dla desktopów, a drugą wariant Modern UI na tablety z Windows. Ten wariant Microsoft prezentował już w kwietniu, w trakcie konferencji BUILD. Niemniej, do tej pory prace nad nim nie zostały ukończone. Bardzo możliwe, że finalną wersję Office w wersji kafelkowej zobaczymy w trakcie styczniowej konferencji Microsoftu, która odbędzie się za trzy tygodnie.