C.H.I.P. to minikomputer typu open source i kosztujący zaledwie 9 dolarów. Jednak można dzięki niemu robić wszystko to co zapewnia "normalny" PC - przeglądać internet, korzystać z programów biurowych czy grać w gry.

Sercem urządzenia opracowanego przez Next Thing Co. jest jednordzeniowy procesor Allwinner R8 o częstotliwości taktowania 1 GHz wspomagany przez 512 MB pamięci operacyjnej RAM i 4 GB pamięci na dane. Możemy tu także liczyć na wsparcie dla łączności 802.11 b/g/n Wi-Fi i Bluetooth 4.0, a sprzęt wykorzystuje też wbudowane wyjście kompozytowe. Jeśli jednak chcemy wykorzystać złącze VGA czy HDMI, to musimy dokupić stosowny adapter.

Konstrukcja ta głównie została opracowana z myślą o przeglądaniu sieci, pracy biurowej czy odtwarzaniu multimediów. Całość działa pod obsługą autorskiego systemu Linux na bazie dystrybucji Debian. Twórcy proponują też droższą wersję urządzenia nazwaną Pocket C.H.I.P., która wyposażona została w 4,3-calowy ekran dotykowy, klawiaturę QWERTY oraz baterię o pojemności 3,000 mAH wystarczającą na 5 godzin. Wszystko zamknięte w plastikowej obudowie i wycenione na 40 dolarów.

Obecnie trwa zbiórka w serwisie Kickstarter, gdzie twórcy obecnie uzbierali już blisko 470 000 USD, a do końca zbiórki pozostało jeszcze 27 dni. Liczba modeli za 9 USD jest ograniczona, ale wciąż można się na takie załapać. Przekazanie 9 dolarów poprzez tę platformę pozwala nabyć miniaturowy komputer, za 19 dolarów można mieć wersję z zewnętrznym akumulatorem lub adapterem VGA, za 24 USD z dodatkowym HDMI, a zestaw razem ze stacją dokującą kosztuje 49 dolarów.