Microsoft, właściciel marki konsol do gier Xbox, zapowiada wprowadzenie do oferty sprzedażowej nowego zestawu Xbox One, Dodatkowo program Live Gold i aplikacje rozrywkowe Xbox dostępne będą dla wszystkich użytkowników.

Zaczynając od 9 czerwca 2014 roku, we wszystkich rynkach, w których obecnie dostępny jest oficjalnie Xbox One, pojawi się nowa konsola, oferowana w sugerowanej cenie 399 dolarów. Zestaw ten nie będzie zawierał sensora Kinect. Konsola wyceniona na wspomniane 399 dolarów będzie dalej dostarczać graczom najlepsze tytuły jak "Titanfall", "Call of Duty: Ghosts" "Forza Motorsport 5", "Dead Rising 3" oraz nadchodzące "Watch Dogs", "Destiny" i "Sunset Overdrive". Z poziomu konsoli będzie można również uzyskać dostęp do popularnych aplikacji rozrywkowych, w tym Twitch, YouTube, i Netflix, jak również oglądać telewizję na żywo i korzystać z usługi OneGuide. Jednocześnie, urządzenie będzie pozwalać na korzystanie z licznych, unikatowych funkcjonalności Xbox One, wśród nich otrzymywania zaproszeń do gry w trakcie oglądania telewizji, przełączania pomiędzy grami i aplikacjami rozrywkowymi, oglądania transmisji Twitch oraz udostępniania innym graczom ulubionych fragmentów z rozgrywek.

Idąc śladem nowych rozwiązań sprzętowych, Microsoft zapewni również więcej przywilejów abonentom usługi Xbox Live Gold oraz otworzy wszystkim posiadaczom konsol Xbox 360 i Xbox One dostęp to aplikacji rozrywkowych, niezależnie od posiadania subskrypcji.

Z początkiem czerwca udostępnione zostaną następujące usługi nowej generacji platformy Xbox Live:
 • Bezpłatne gry w programie Games with Gold. Z okazji pierwszych urodzin Games with Gold na konsoli Xbox 360, oraz w formie podziękowania za pomoc w tworzeniu tego programu, czerwcowa oferta zawierać będzie dodatkową, bezpłatną grę na Xbox 360. Grami Games with Gold na nadchodzący miesiąc będą "Dark Souls" i "Charlie Murder", a specjalnym bonusem - "Super Street Fighter IV: Arcade Edition". Również w czerwcu, program Games with Gold zostanie rozszerzony dla posiadaczy konsol Xbox One. Złoci abonenci otrzymają dostęp do bezpłatnych gier, wybranych spośród najpopularniejszych przebojów i najciekawszych propozycji wydawców niezależnych. Program zainaugurują "Max: The Curse of Brotherhood" i "Halo: Spartan Assault". A co najlepsze, jeden abonament Gold umożliwi dostęp do gier Games with Gold zarówno na konsoli Xbox One jak i na Xbox 360.
 • Program zniżkowy Deals with Gold zostanie również uruchomiony na platformie Xbox One w czerwcu, co miesiąc zapewniając najlepsze oferty i promocje cenowe dla członków Xbox Live Gold. Wśród pierwszych tytułów dostępnych już w czerwcu znajdą się m.in. "Forza Motorsport 5" i "Ryse: Son of Rome", a także kilka niespodzianek. W kolejnych miesiącach, pojawiać się będą również obniżki cen gier sięgające aż 50%-75% na wybrane tytuły. Wyprzedaże będą dalej dostępne dla posiadaczy konsol Xbox 360 i abonamentów Xbox Live Gold. Natomiast wśród nowości na Xbox One pojawi się też wirtualny salon dla VIPów programu Xbox Live Gold, umożliwiający dostęp do bezpłatnych gier, comiesięcznych ofert specjalnych i innych korzyści.
 • Popularne aplikacje rozrywkowe dostępne dla wszystkich posiadaczy konsol Xbox 360 i Xbox One. Od czerwca, każdy posiadacz konsoli Xbox uzyska dostęp do popularnych treści rozrywkowych, niezależnie od posiadanej subskrypcji Xbox Live Gold. W ofercie znajdą się najlepsze aplikacje gamingowe, jak Machinima, Twitch i Upload, popularne serwisy wideo Netflix, Univision Deportes, GoPro, Red Bull TV i HBO GO, program sportowe NFL dla Xbox One, MLB.TV, NBA Game Time, NHL Game Center i inne. Oprogramowanie Microsoft, jak Internet Explorer, Skype, OneDrive i OneGuide będzie również dostępne dla wszystkich użytkowników Xbox.

   Wprowadzenie nowego zestawu Xbox One nie oznacza rezygnacji z sensora Kinect, który pozostaje kluczową częścią wizji rozrywki przyszłości firmy Microsoft. Ponad 80 procent użytkowników aktywnie korzysta z możliwości sensora, wydając mu średnio 120 komend głosowych miesięcznie. Wśród najpopularniejszych powtarzają się "Xbox On", "Xbox Broadcast" i "Xbox Record That". W sprzedaży pozostanie zestaw zawierający konsolę Xbox One z sensorem Kinect, oferujący sterowanie głosowe i za pomocą gestów, biometryczne logowanie konta, automatyczną personalizację, automatycznie skanowanie kodów QR oraz dodatkowe funkcjonalności dostępne wyłącznie z Kinect w grach "Kinect Sports Rivals", "Just Dance 2014", "Project Spark" i innych.

   Jeżeli po zakupie Xbox One w cenie 399 dolarów, nabywca zadecyduje o chęci skorzystania z dodatkowych opcji możliwych dzięki Kinect, jesienią tego 2014 w sprzedaży pojawi się również samodzielny pakiet z sensorem. Więcej informacji o dostępności sensora Kinect dla Xbox One udostępnimy w najbliższych miesiącach.

   [Łukasz Szewczyk]