Nvidia wydała nową wersję sterowników 347.09 do mobilnych kart graficznych, opartych na architekturze Maxwell, w której znikła możliwość OC. Początkowo sądzono, że może to być jakiś błąd po stronie Nvidii, a na oficjalną reakcję trzeba było długo czekać.

Przedstawiciel działu wsparcia technicznego w firmie Nvidia na oficjalnym forum dyskusyjnym GeForce wyjaśnił, że możliwość podkręcania była błędem, który został już załatany. Jego zdaniem nie jest to ograniczanie możliwości karty, a zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem GPU, jakie mógłby spowodować nieostrożny użytkownik.

Komputery przenośne nierzadko projektowane są tak aby ich najważniejsze podzespoły (CPU i GPU) pracowały na granicach dopuszczalnych parametrów. Przyczyna to mała przestrzeń, w której osadzić można odpowiednio duży i wydajny system chłodzenia. Podkręcanie chociażby procesora grafiki czasami daje naprawdę dobre rezultaty, ale dla producenta takiego laptopa jest to zawsze zwiększanie ryzyka awarii i w efekcie konieczności naprawy lub wymiany, w ramach umowy gwarancyjnej.

Decyzja Nvidii ma zapewne przede wszystkim podłoże ekonomiczne, ale programowe blokowanie części funkcjonalności pod dłuższym czasie zawsze pozostawia niesmak.