Poczta Polska uruchomiła pilotażowy program potwierdzenia Profilu Zaufanego. Jest to bezpłatna forma uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji. To pierwszy krok Poczty Polskiej związany z ułatwianiem obywatelom dostępu do usług e-administracji państwowej.

Profil Zaufany jest jedną z funkcjonalności elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Dzięki niemu można np. założyć firmę przez internet czy elektronicznie sprawdzić i opłacić składki ZUS. Konto na platformie zakładamy samodzielnie, online składamy również wniosek o założenie Profilu Zaufanego - zestawu danych, które identyfikują obywatela.

Tę operację trzeba jednorazowo potwierdzić fizycznie odwiedzając placówkę urzędu, który takich potwierdzeń dokonuje, np. urzędu skarbowego czy ZUS, teraz także placówki Poczty Polskiej.

Jako instytucja zaufania publicznego zapewniająca bezpieczeństwo i pewność dostarczania, Poczta Polska jest naturalnym partnerem m.in. do realizowania usług na linii obywatel-państwo. Spółka już dziś dynamicznie digitalizuje swoją ofertę m.in. dzięki platformie cyfrowych usług envelo, czy wprowadzeniu szeregu mobilnych narzędzi kontaktu z klientami. Naszym atutem jest fakt, że placówki pocztowe są rozsiane po całym kraju. Dzięki temu łatwiejszy dostęp do usług e-administracji mogą uzyskać wszyscy Polacy
- podkreśla Jerzy Jóźkowiak, Prezes Poczty Polskiej.

Jak potwierdzanie profilu na poczcie wygląda w praktyce?


Jeśli już założymy konto online odwiedzamy placówkę pocztową i przedstawiamy pracownikowi stanowiska obsługi klienta na poczcie swój dowód osobisty. Pracownik porówna jego dane z tymi wprowadzonymi do systemu na portalu ePUAP. Jeśli wszystko będzie w porządku, konto założone na portalu zyskuje status profilu zaufanego.

Obecnie profil zaufany można potwierdzić w placówkach:
  • UP Warszawa 116 ul. Reymonta 12,
  • UP Warszawa 13 ul. Puławska 166,
  • UP Warszawa 148 ul. Gościnna 2,
  • UP Warszawa 44 pl. Szembeka 1,
  • UP Warszawa 37 ul. K Wyki 11a.

Po zakończeniu pilotażu projekt może zostać rozszerzony o kilkaset placówek w całym kraju.

[Łukasz Szewczyk]