4K oraz Ultra HD to hasła, którymi jesteśmy obecnie wręcz bombardowani po wejściu do dowolnego sklepu z elektroniką. Producenci telewizorów i monitorów chętnie chwalą się bowiem, że ich urządzenia obsługują tę niezwykle wysoką rozdzielczość. Niestety, sporym problemem, poza wysoką ceną takiego sprzętu, jest nikły dostęp do materiałów w rozdzielczości 4K. Sytuacja ta może zmienić się już niedługo.

Podczas odbywającej się w Łodzi Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2014 Telewizja Polska wraz z firmą LG zaprezentowała bowiem transmisję sygnału 4K nadawanego i odbieranego online z wykorzystaniem technologii HbbTV. To pierwszy tego typu pokaz w Europie.

Rozwiązania, które umożliwiły przeprowadzenie transmisji to m.in. wbudowane w telewizory LG 4K kodeki H.265 oraz MPEG-DASH (dostosowuje jakość materiału do prędkości internetu). Testy oparto na Platformie Hybrydowej TVP. Wykorzystując wbudowane w odbiornik firmy LG, najnowocześniejsze kodeki wideo oraz możliwości, jakie daje telewizja hybrydowa, byliśmy w stanie ominąć ograniczenia, które narzuca tradycyjny sposób nadawania sygnału, czyli np. brak miejsca na takie testy na multipleksach naziemnych. Przez aplikację HbbTV udostępniliśmy najwyższej jakości obraz wraz z przestrzennym dźwiękiem Dolby Digital, powiedział Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Ośrodka TVP-Technologie.