Toshiba zapowiedziała, że na rynek wprowadzi tego typu rozwiązanie w postaci dysków wewnętrznych, ale także zewnętrznych.

Firma nie ujawniła jeszcze pełnej specyfikacji, ale wiadomo, że napęd będzie dostępny jako dysk wewnętrzny Toshiba Desk SATA 3.0 i Toshiba Canvio Desk z interfejsem USB 3.0. Jest to pierwszy napęd 6TB tej japońskiej firmy, ale zaprezentowany został z opóźnieniem w stosunku do konkurencji - WD, HGST i Seagate mają dyski 6TB w ofercie już od kilku miesięcy, w tym niektóre z 7200 rpm.

Nowe 2.5-calowe dyski twarde Toshiba Canvio Basic o pojemności 3TB są w stanie przechować niemal osiemset pięćdziesiąt sześć tysięcy fotografii, niemal siedemset dziewięćdziesiąt plików muzycznych lub nawet 2460 filmów. A to wszystko za pomocą jednego przycisku ulokowanego na obudowie. Dyski z serii Canvio Basic zostały wyposażone w czujnik wstrząsów, a także technologię parkowania głowicy, która me jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo i zabezpieczyć dane przed uszkodzeniem. Dyski są w stanie pracować z systemem Windows zaraz po podłączeniu, co docenić powinni chociażby użytkownicy starszych wersji systemu Microsoftu, gdyż nie zachodzi potrzeba instalacji dodatkowego oprogramowania.

Obie grupy produktów oficjalnie na rynek powinny trafić w maju bieżącego roku. Oba napędy mają sugerowaną cenę detaliczną 369$ i będą dostarczane z 4-letnią gwarancją.