Małopolscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który w internecie udostępniał "strumieniowo" hitowe materiały telewizyjne bez praw autorskich i dystrybucyjnych.

Straty stacji telewizyjnej po nielegalnym udostępnieniu tylko jednego materiału video oszacowane zostały na kwotę ponad 110 tysięcy złotych
Z opisu policja wynika, że najprawdopodobniej chodziło o płatne transmisje w systemie PPV walk KSW oferowanych przez Polsat. Nielegalna transmisja on-line sztuk walki przyciągnęła wielu zwolenników tego widowiska, którzy korzystali z udostępnionego w Internecie strumienia za opłatą znacznie niższą niż oferowała stacja telewizyjna. Posiadająca prawa autorskie do materiału stacja telewizyjna oszacowała straty po tej jednej tylko emisji na kwotę ponad 110 tysięcy złotych.

Małopolscy policjanci zajmujący się tą sprawą dotarli do osoby, która rozpowszechniała materiał - to 22 letni mężczyzna, który - jak się okazało - nie pierwszy raz "dorabiał" w ten sposób. Policjanci ustalili, że mógł udostępniać nie tylko materiały on-line ale również inne, archiwalne. Straty osób posiadających prawa autorskie do tych programów będą zatem znacznie wyższe. Materiały udostępniane były poprzez stronę internetową, która była dla 22-latka także źródłem zarabiania pieniędzy na reklamach - duża popularność tej strony i wiążące się z tym wysokie statystyki odwiedzin stanowiły atut właściciela strony przy pozyskiwaniu kolejnych reklamodawców.

Mężczyźnie przedstawiono już zarzuty karne związane z naruszeniem praw autorskich - rozpowszechniania cudzego utworu bez uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Na poczet przyszłych kar i roszczeń zabezpieczono mienie należące do podejrzanego - samochód oraz gotówkę.

[Łukasz Szewczyk]