SanDisk poinformował o dostępności technologii 1Z nm, mającej być najbardziej zaawansowanym na świecie procesem produkcyjnym pamięci flash NAND.

Technologia 15-nanometrowa posłuży do produkcji układów zawierających zarówno dwa bity na komórkę (X2), jak i trzy bity na komórkę (X3). Rozpoczęcie masowej produkcji jest przewidziane na drugą połowę bieżącego roku. Technologia 15-nanometrowa (1Z) jest oparta na wielu zaawansowanych innowacjach w procesie produkcyjnym oraz schemacie komórki, umożliwiających zmniejszenie układów w obu kierunkach.

Należy do nich opracowana przez SanDisk architektura ABL (All-Bit-Line), na którą składają się firmowe algorytmy programowania i wielopoziomowe schematy zarządzania magazynowaniem danych. Dzięki nim nowe pamięci flash NAND będą się charakteryzowały taką samą wydajnością i niezawodnością. Technologia SanDisk 1Z znajdzie zastosowanie w szerokim wachlarzu produktów, od wymiennych kart pamięci po napędy SSD dla dużych przedsiębiorstw.

- "Cieszymy się, że po raz kolejny możemy potwierdzić naszą pozycję lidera technologicznego i wprowadzić najbardziej zaawansowany w branży proces produkcyjny pamięci flash, który umożliwi nam wytwarzanie najmniejszych na świecie i najbardziej opłacalnych układów o pojemności 128 gigabitów" - mówi dr Siva Sivaram, Starszy Wiceprezes Ds. Technologii Pamięci w SanDisk. - "Dzięki nowym pamięciom będziemy mogli dodatkowo zróżnicować i wzbogacić naszą ofertę rozwiązań opartych na technologii flash NAND".