Firma AMD zaprezentowała wyjątkowo interesujący projekt Quantum. Jest nim bardzo wydajny komputerek, który ma zapewnić świetną wydajność w grach w rozdzielczości 4K, a to wszystko dzięki zastosowaniu procesorów grafiki Radeon R9 Fury. Żeby jednak to było możliwe AMD musiał wykorzystać procesor Intela.

AMD chce udowodnić, że można stworzyć komputer w formie SFF, który będzie cichy i mały. Urządzenie to będzie wykorzystywało układ dwóch komór. W jednej z nich umieszczony ma być cały sprzęt PC, a w drugiej rozbudowane chłodzenie. Całość oparta jest na płycie głównej ASRock Z97E-ITX-ac, na której zamontowano procesor czterordzeniowy Intel Core i7-4790K (Devil's Canyon). Oprócz niego znajdziemy tutaj Radeona Fury X2, który zamontowany został pod płytą główną, żeby zaoszczędzić miejsca w obudowie. W sumie na pokładzie mamy aż 8 GB pamięci RAM typu HBM, co ma pozwolić na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Projekt Quantum z założenia ma pokazać, co można stworzyć z wykorzystaniem procesorów Fiji. Niestety nie wiadomo ile taka konstrukcja będzie kosztowała i czy partnerzy AMD postanowią ją wykorzystać przy projektowaniu swoich komputerów.