Jak informuje Financial Times, Samsung i Apple wraz z operatorami sieci komórkowych pracują nad nowym standardem dla SIM, który nazwano e-SIM.

Nowa generacja kart umożliwi skorzystanie z usług dowolnego operatora. Użytkownik nie byłby związany umową abonencką i mogliby zmieniać dostawcę usług w dowolnym momencie. Nie wiadomo, czy e-SIM byłby powiązany z smartfonem czy z kontem.

W inicjatywę tę zaangażowały się szczególnie AT&T, Deutsche Telekom (T-Mobile), Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefónica, a także Vodafone. Tradycyjna karta SIM jest w stanie działać tylko w określonych warunkach sieciowych. Natomiast e-SIM ma zapewnić możliwość szybkiego przełączania pomiędzy różnymi sieciami bez potrzeby zmieniania karty SIM w telefonie. To oznacza, że karta byłaby wbudowana, a użytkownik nie miałby do niej dostępu.

Nie oznacza to oczywiście, że E-SIM od razu wyprze tradycyjne rozwiązania. Wszystko zależy od wsparcia operatorów oraz gotowości producentów na zmiany. Pierwszych urządzeń z e-SIM nie powinniśmy spodziewać się wcześniej niż w 2016 roku.