Podczas konferencji Google I/O 2014 twórca systemu Android zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu strumieniowania przy wykorzystaniu dodatkowego urządzenia Chromecast. Do tej pory funkcjonalność rozwiązania oferowanego przez Google ograniczała się do wysyłania wybranych treści z kompatybilnych aplikacji, więc wiele akcji wyświetlanych na ekranie smartfona lub tabletu nie mogła powędrować na duży telewizor lub inne urządzenie z podpiętym Chromecastem, od teraz użytkownicy posiadający kompatybilne urządzenia mogą strumieniować każdy element, nawet jeśli nie był on do tej pory kompatybilny z dodatkiem Google'a. Funkcja o nazwie Cast Screen to nic innego jak możliwość przerzucenia obrazu z ekran urządzenia mobilnego na telewizor bez żadnych ograniczeń.

Oznacza to tyle, że każda uruchomiona aplikacja lub po prostu interfejs Androida (menu, pulpit) będą wyświetlane na urządzeniu z podpiętym Chromecastem w czasie rzeczywistym. Do obsługi nowej funkcji potrzebna jest aktualizacja firmware do wersji 1.7 dostępna w sklepie Google Play, jak również odpowiedni smartfon lub tablet z tej listy: Google Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7 (2013), Nexus 10, Samsung Galaxy S4, S5, Note 3, Note 10, HTC One M7, LG G3, LG G2, LG G Pro 2.

Jak widać, nie znajdziemy tutaj między innymi urządzeń Sony Xperia oraz wielu tabletów innych producentów, aczkolwiek lista nie jest zamknięta i twórca zapowiada współpracę z kolejnymi modelami. Google Chromecast z nową funkcjonalnością to bezpośredni przeciwnik Apple AirPlay, a urządzenie od twórcy Androida już niedługo może także oficjalnie zawitać do naszego kraju w niezbyt wygórowanej cenie (na razie polskie sklepy oferują Chromecasta za około 180 złotych). Firma z Mountain View nie musi martwić się o przyszłość swojego rozwiązania - nowa funkcja na pewno spopularyzuje Chromecasta i uczyni go jeszcze bardziej funkcjonalnym.