Dystrybucja Elektroniczna EsdDystrybucja elektroniczna to cyfrowa dystrybucja (ang. Electronic Software Distribution (ESD), digital distribution, online distribution) to metoda bezpośredniego, za pomocą elektronicznych form przekazu, rozpowszechniania i sprzedaży treści, takich jak oprogramowanie, filmy, muzyka czy gry komputerowe.

Jest to nowoczesna forma dostawy, zdobywająca coraz większą popularność. Podstawowe zalety dla kupującego to brak opłat za przesyłkę i błyskawiczny czas realizacji.

Najczęstszą forma dostawy jest wiadomość e-mail, z linkiem do pobrania programu, zastępującym nośnik danych z tradycyjnej przesyłki oraz kod aktywacyjny, który należy wpisać do programu po jego zainstalowaniu. Oprócz tego e-mail zawiera szczegółową instrukcję opisującą proces instalacji i aktywacji programu.

Licencja ESD jest pełnowartościową licencją na oprogramowanie. Różnica pomiędzy dostawą pudełkową i licencją elektroniczną polega na tym, że nie otrzymują Państwo pudełka z oprogramowaniem, a jedynie kod aktywacyjny i link do ściągnięcia programu ze strony producenta.

Kod aktywacyjny jest niepowtarzalny dla każdego klienta, więc stanowi on także potwierdzenie legalności posiadanego oprogramowania. Legalność posiadanej licencji można także potwierdzić na stronach producenta oprogramowania.

Potwierdzeniem zakupu licencji jest dowód zakupu oraz kod aktywacyjny programu.

Dodatkowo, w przypadku np. kontroli, z racji faktu, iż kod aktywacyjny jest niepowtarzalny i generowany indywidualnie dla każdego klienta, legalność licencji może potwierdzić producent programu.

Wersja elektroniczna nie jest ograniczona funkcjonalnie w jakikolwiek sposób w stosunku do wersji pudełkowej. Posiada te same funkcje i zapewnia taką samą użyteczność.

A poza oszczędnością pieniędzy wydanych na pudełko, płytę CD i przesyłkę oszczędzamy również papier, który trzeba byłoby zużyć na opakowanie, a także papierową fakturę.