Przedsiębiorcy z Inicjatywy Młodych Przedsiębiorców "Oszukani przez PARP" napisali list do premiera Donalda Tuska z apelem o interwencję w sprawie oszustwa jakiego według nich dopuściła się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w stosunku do około 370 przedsiębiorców z całego kraju.

Od tygodnia sprawa przedsiębiorców z Inicjatywy Młodych Przedsiębiorców "Oszukani przez PARP" jest szeroko komentowana w mediach i Internecie. Chodzi o nabór III rundy Działania 8.1 Programu Innowacyjna Gospodarka z 2009 roku, który cieszył się szczególnym zainteresowaniem. Wnioski można było składać od 26 października 2009 r., jednak już kilka dni wcześniej przed wejściami do punktów, gdzie zorganizowano przyjmowanie dokumentów zaczęły ustawiać się kolejki chętnych. Przedsiębiorcy dopisywali się do społecznych list kolejkowych. Wynikało to z faktu, że w regulaminie konkursu jest zapis, iż w przypadku wyczerpania się środków danej rundy o przyznaniu dotacji decyduje kolejność składania wniosków.

Dokładnie rzecz ujmując mowa jest o dniu złożenia wniosków ale przedsiębiorcy obawiali się, że nie zdążą złożyć wniosku z powodu dużego zainteresowania. Ponieważ przez kolejki cierpiał wizerunek PARP, wydano komunikat prasowy, w którym oświadczono, iż podobnie jak w poprzednich naborach alokacja środków zostanie zwiększona tak aby wszyscy, którzy otrzymają pozytywną ocenę otrzymali dofinansowanie. Tą informację potwierdziły w mediach Rzeczniczka PARP - Monika Karwat-Bury i pośrednio Minister Rozwoju Regionalnego - Elżbieta Bieńkowska. Część przedsiębiorców uwierzyła urzędnikom i złożyła swoje projekty w 3 i 4 dniu naboru. Problem w tym, że alokacje zwiększono ale tylko o 100 mln zł. Projekty dostały osoby, które złożyły wniosek ?w pierwszych dwóch dniach - ponad połowa firm, która powinna dostać dofinansowanie zgodnie ?z zapewnieniami PARP została na lodzie. Sprawa dziwi tym bardziej, że jeszcze kilkaset milionów złotych jest jeszcze w budżecie agencji, z przeznaczeniem właśnie na to działanie.

MSWiA oraz MRR zasłaniają się regulaminem naboru, a PARP tłumaczy się tym, że komunikat nie był jednoznaczny. Niestety dla urzędników w archiwach mediów i na stronach internetowych zachowały się ich wypowiedzi z tamtych dni. Przedsiębiorcy z inicjatywy opisują dokładnie wszystkie fakty jakie miały miejsce w tamtych dniach w Liście Otwartym do Premiera Donalda Tuska wraz z podaniem źródeł informacji. Przedsiębiorcy apelują do Donalda Tuska o interwencję w ich sprawie, odwołując się do hasła z jakim obecny premier szedł do wyborów - "Odbudujemy zaufanie do władzy". Wypowiedzi przedstawicieli ministerstw, którzy mówią teraz, że nie powinno się ufać wypowiedziom urzędników stoją w sprzeczności z filarem programu Platformy Obywatelskiej

List Otwarty jest dostępny pod adresem akcji www.oszukaniprzezparp.pl. Do Inicjatywy Młodych Przedsiębiorców - Oszukani przez PARP" dołączyło na razie ponad 170 przedsiębiorców. "Cały czas dostajemy kolejne zgłoszenia od firm z całej Polski, które czują się oszukane przez PARP, ponieważ dopiero docierają do nich listy z pozytywną oceną merytoryczną wniosku wraz z odmową finansowania - mówi Łukasz Misiukanis, który zainicjował całą akcję. We wtorek (16 marca) o godzinie 17:00 będą prowadzone kolejne rozmowy przedsiębiorców z PARP i przedstawicielami ministerstw w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie.

[Łukasz Szewczyk]