Globalny niedobór chipów już spowodował wzrost cen komponentów i elektroniki, a do tego dochodzi jeszcze jeden negatywny efekt - powódź podrobionych chipów. Jak donosi The Epoch Times, fałszywe chipy zalały niedawno chiński rynek, w rezultacie czego mogą one trafić na inne rynki. Jak widomo Chiny eksportują niemal wszystko, więc produkty zawierające niespełniające norm chipy, mogą stać się powszechnie dostępne na rynkach światowych.

Fake

Produkty posiadające chipy wątpliwego pochodzenia mogą nie tylko popsuć wrażenia użytkownika, ale mogą również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podrabiane części mogą oczywiście działać, a nawet osiągnąć odpowiedni poziom wydajności, jednak w zależności od tego, w jaki sposób dana część została zbudowana, po pewnym czasie użytkowania lub w określonych warunkach może ulec uszkodzeniu. Większość z nas wie jak wyglądają typowe chińskie podróbki. Otrzymanie partii chipów pochodzących z nieznanego źródła lub wadliwych jest ogromnym problemem dla mniejszych firm, które nie mają możliwości przetestowania wszystkich swoich gotowych produktów. W przypadku wypuszczenia wadliwej serii produktów takie firmy mogą się ratować tylko wycofywaniem całych partii z rynku.

Problem z podrabianymi chipami i potencjalnie wadliwymi komponentami pogłębia się w obliczu globalnego niedoboru chipów, ponieważ producenci nie mogą przeznaczyć wystarczającej mocy produkcyjnej półprzewodników, a także nie mają wystarczających zdolności pakowania i testowania. Kiedy trzęsienie ziemi i tsunami nawiedziły Japonię w 2011 roku, zakłóciły lokalny łańcuch dostaw kondensatorów elektrolitycznych. W rezultacie producenci płyt głównych i innych części musieli zacząć kupować kondensatory od stron trzecich. Wkrótce na rynek trafiły fałszywe kondensatory -poinformował ZDNet w zeszłym miesiącu. Potencjalnie niedoskonałe chipy są sprzedawane w tej samej cenie co dobre chipy, co czyni je jeszcze trudniejszymi do wykrycia. W wielu przypadkach nikt nie będzie wiedział, że niektóre elementy wykorzystane do produkcji towaru mogą być potencjalnie wadliwe, zanim ulegną one awarii. Od zeszłego miesiąca eksperci, tacy jak Diganta Das z ERAI, nie zauważyli wzrostu liczby przypadków podrabianych komponentów w USA, ale ponieważ stają się one powszechnie dostępne w Chinach, nieuniknione jest, że niektóre z tych chipów trafią na inne rynki.