Niemal 85% smartfonów na całym świecie działa pod kontrolą systemu Android. Jednym z najczęstszych zarzutów kierowanych pod adresem dzieła Google jest to, że tylko znikomy odsetek użytkowników otrzymuje jego nowe wersje. Fragmentacja platformy jest o wiele większa, niż w przypadku konkurencyjnych iOS i Windows Phone.

Ten stan rzeczy potwierdza wykres opublikowany przez Google. Pokazuje on, że ogromna część posiadaczy sprzętów z Androidem korzysta jeszcze z kilkuletnich edycji systemu. Należy jednak odnotować rosnącą popularność KitKata - jeszcze trzy miesiące temu posiadało go 20.9% androidowców, a teraz już 33,9%.

Lider zestawienia jest dość niespodziewany - na pokładach sprzętów niemal 50% użytkowników wciąż można znaleźć wiekowego Androida Jelly Bean. Najnowszy Lollipop zagościł jak dotąd tylko na kilku modelach smartfonów i tabletów, a jego notowania na androidowym rynku to mniej niż 0,1% udziałów.

Miejmy nadzieję, że adaptacja systemu ruszy niedługo z kopyta - większość producentów zapewnia, że udostępni go w najbliższym czasie dla posiadaczy wielu swych produktów.