Francuskie agencje prasowe otworzą specjalny serwis, którego zadaniem będzie sprawdzanie wiarygodności treści publikowanych w internecie. CrossCheck, bo tak ma nazywać się projekt, wystartuje jeszcze w tym miesiącu.

Główną misją serwisu będzie zapewnienie wiarygodności informacji w obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich we Francji. Twórcy zapowiadają jednak, że z czasem spektrum zostanie rozszerzone także o tematy pozapolityczne, a sam CrossCheck będzie działał również w innych państwach.

CrossCheck będzie weryfikował zarówno artykuły i wiadomości z sieci, jak i nagrania wideo, fotografie czy... memy! Wszystko to dzięki współpracy z Google, Facebookiem, BuzzFeed News i Agence France-Presse oraz wsparciu organizacji First Draft News.

Sceptycy wątpią w realne możliwości rzetelnej weryfikacji treści przez oprogramowanie, jednak twórcy pokładają w swoim algorytmie ogromne oczekiwania. Do tej pory zdążyli oni stworzyć bazę ponad 600 różnych stron, których aktualności będą sprawdzane pod kątem prawdziwości treści.

Oby tylko ten szczytny cel nie zmienił się z czasem w kolejne narzędzie do dezinformacji internautów...