Dotychczas okularami Google Glass można było sterować głosowo lub ręcznie. Dzięki wynalazkowi o nazwie MindRDR (mind reader = czytnik myśli), doszła kolejna opcja - kontrolowanie gogli za pomocą fal mózgowych.

Za tę technologię odpowiedzialna jest londyńska firma This Place. Stworzyła ona aplikację dającą możliwość wykorzystania myśli do sterowania goglami VR. Do jej działania wymagane są oczywiście okulary Google Glass oraz specjalny headset EEG produkowany przez firmę Neurosky.

Tego typu czujniki są obecne na rynku już od dawna, ale MindRDR pozwala na odczytanie impulsów mózgowych i przetłumaczenie ich na język zrozumiały dla Google Glass. Na razie program ma bardzo ograniczoną funkcjonalność, bo pozwala jedynie na zrobienie zdjęcia i opublikowanie go w serwisie społecznościowym. Fakt ten rekompensuje udostępnienie aplikacji całkowicie za darmo. This Place liczy na wsparcie innych deweloperów, którzy mogliby wymyślić więcej zastosowań dla ich oprogramowania.

Obsługa MindRDR wydaje się prosta, chociaż wymaga skupienia. Na ekranie gogli widoczna jest biała linia, która przemieszcza się gdy użytkownik się na niej koncentruje. Kiedy kreska dojdzie do górnej krawędzi, robione jest zdjęcie. Aby udostępnić fotkę na Facebooku, należy powtórzyć cały proces.

Póki co, aplikacja to jedynie ciekawostka. Żeby zyskać większą rzesze odbiorców, konieczne byłoby zintegrowanie czujników z goglami, a to raczej nie nastąpi. Mimo wszystko, technologia z pewnością zainteresuje deweloperów i możliwe, że kiedyś znajdzie bardziej praktyczne zastosowanie, a może nawet stanie się najpopularniejszym sposobem sterowania okularami Google Glass.