Firma HGST wprowadzi na rynek nowy dysk twardy Ultrastar He10, który będzie pierwszym urządzeniem o pojemności 10 TB. Został on wypełniony helem, a do zapisu danych wykorzystano technikę PMR. Model ten ma pobierać mniej mocy niż modele o pojemności 8 TB.

HGST Ultrastar He10 jest wykonany w formacie 3,5 cala i oferuje siedem talerzy o pojemności 1,4 TB. Został wypełniony helem i jest zamknięty przed dostępem powietrza, co ma zapewnić brak zanieczyszczeń. Jego średni czas bezawaryjnej pracy wynosi 2,5 miliona godzin, co osiągnięte jest zmniejszonym poziomem wibracji. Bazuje on na zapisie magnetycznym PMR, co jest nowością przy takiej pojemności. Przypomnijmy, że producent ten posiada w swojej ofercie inny model 10-terabajtów, ale z techniką zapisu SMR. To zwiększa gęstość pamięci masowej, ale obniża także jego wydajność. Przez to SMR nie staje się dostępny dla większej rzeszy odbiorców.

HGST Ultrastar He10 zapewnia prędkość obrotową talerzy 7200 RPM i czas dostępu na poziomie 4,16 ms. Dysk ten wykorzystuje interfejs SATA 6 Gbps lub SAS 12 Gbps. Mamy dostęp do buforu pamięci 256 MB. Czekamy na podanie cen nowych dysków HGST Ultrastar He10.