Huawei prawdopodobnie przygotowuje własny system operacyjny dla smartfonów, który ukrywa się pod nazwą Kirin OS. Firma chce w ten sposób nieco uniezależnić się od Androida.

Z plotek w internecie wynika, że prace nad OS trwają już 3 lata i powoli zmierzają ku końcowi. Huawei, które jak sugeruje ostatni raport firmy analitycznej IDC, jest trzecim producentem smartfonów w Chinach, przygotowuje także nowy telefon pracujący pod kontrolą tego systemu.

Ważna sprawa w przypadku systemu to zaplecze w postaci aplikacji, bez tego Kirin OS nie będzie nic znaczyć i mało kto zdecyduje się na zakup smartfonu z takim systemem. Huawei będzie musiało zachęcić znaczących twórców aplikacji do przeniesienia własnych projektów na zupełnie nowy system. Pewnym rozwiązaniem problemu mogłoby być zapewnienie w Kirin OS możliwości uruchamiania aplikacji pisanych na Androida. Na razie jednak nic na ten temat nie wiadomo.

Firma Huawei ma bardzo ambitne plany na ten rok, które zakładają zwiększenie obecności koncernu na zachodnich rynkach. Już 2 czerwca 2015 r. w Nowym Jorku ma odbyć się konferencja Huawei Device USA, podczas której zostaną wprowadzone smartfony (lub smartfon) na rynek amerykański.