Jak donosi Yuuki_ans płyty główne Intel Z690 dla procesorów Alder Lake, zachowają tradycyjną konstrukcję 24-pinowego złącza . Informator twierdzi, że większość producentów płyt głównych zdecydowała się porzucić nowy standard Intela - ATX12VO.

Intelatx

Złącza zasilania ATX12VO miały być wielką nowością na płytach głównych z serii 600, w tym na flagowych produktach opartych na chipsecie Z690. Intel aktywnie próbował ujednolicić nową i bardziej energooszczędną konfigurację złączy zasilania na swoich płytach głównych, począwszy od następnej generacji, ale wszystko wskazuje na to, że plany te zostaną póki co porzucone. Płyty główne Z690, obsługujące procesory Alder Lake, miały przyjąć nowy standard, któr, jak wykazano zmniejsza pobór mocy w stanie bezczynności o połowę i porzuca całkowicie linie 3,3 V i 5 V. Aby uruchomić jednak standard ATX12VO, potrzeba odpowiedniego zasilacza i płyty głównej z niezbędnymi złączami zasilania. Wszystko to okazało się chyba zbyt duża aktualizacją dla obecnych użytkowników i może być jednym z wielu powodów, dla których producenci płyt głównych nie chcą zdecydować się na korzystanie z nowego standardu.

Yuukiintel

Według Yuuki_ans, Intel postawił wymóg, aby każdy producent płyt głównych wykonał co najmniej jedną płytę główną obsługującą standard ATX12VO. Niektórzy producenci wykorzystali ponoć do tego tylko sam adapter z ATX12VO na 24PIN, zamiast implementować nowe złącze na płytę główną

Platforma z serii Intel 600 będzie składać się z jednostek SKU Z690, B660 i H610. Jeśli chodzi o premierę, flagowy SKU Z690 będzie pierwszym, który trafi na rynek i jest on planowany na czwarty kwartał 2021 roku. Platforma Intel z serii 600 będzie zgodna z PCIe 5.0, oraz wraz z jej premierą możemy spodziewać pojawienia się pamięci DDR5 w sklepach detalicznych.