Tablety i komputery przenośne wyposażone w nowe 14-nanometrowe procesory Intel Core M będą dostępne w sprzedaży pod koniec roku, ale już teraz Intel zaprezentował ich parametry.

Seria ta ma składać się z dwóch modeli: Core M 5Y10/Core M 5Y10a i Core M 5Y70. Wersja 5Y10 z literką "a" w odróżnieniu od modelu "bez a" ma mieć możliwość ustawienia parametru TDP na poziomie 4 lub 4,5 W i taktowane są (odpowiednio) 1,1/0,8/0,8 GHz. W trybie Turbo osiągają one 2,6/2/2 GHz. Częstotliwość bazowa GPU wynosi 100 MHz.

Powierzchnię nowego procesora udało się zmniejszyć (o 50 procent w stosunku do poprzedniej generacji), przy równoczesnym ograniczeniu poboru mocy. TDP obniżone zostało aż o około 60 procent. Te dwa czynniki sprawiają, że nowe urządzenia wykorzystujące procesory Intel Core M mogą być mniejsze, a przede wszystkim cieńsze - poniżej 9 mm grubości.

Procesory Core M przeznaczone są przede wszystkim do większych urządzeń przenośnych, jak tablety czy zestawy 2 w 1. Wszystkie modele posiadają układ graficzny Intel HD 5300 oraz wsparcie dla DDR3L i LPDDR3. Podzespoły nie będą sprzedawanie oddzielnie, ale trafią do produkowanych urządzeń, znacznie podnosząc ich cenę - jeden procesor tego typu wyceniany jest na ok. tysiąc dolarów (ponad 3 tysiące złotych). Wiadomo już, że w okolicach grudniowych świąt na rynku pojawi się co najmniej dwadzieścia urządzeń używających Broadwell.