Według ostatnich doniesień Intel będzie dostarczać niemałą część modemów dla przyszłych urządzeń Apple iPhone 7. Według nieoficjalnych doniesień firma Intel ma odpowiadać za 30 do 40% dostaw Apple'a, co może stanowić pewien problem dla Qualcomma, który ma stracić część zamówień, a to przełoży się na spadek zysków za bieżący rok.

Intel do mobilnej oferty firmy Apple próbował wbijać się już od dłuższego czasu, tak więc uzyskanie wreszcie zamierzonego celu firma będzie mogła uznać za swój spory sukces. Obecnie nie wiadomo skąd ewentualna zmiana planów Apple'a. Nie wiadomo czy mobilny modem Qualcomm X12 nie spełnia jakichś wymagań producenta iPhone'ów. Wiemy natomiast że konstrukcja ta pod względem przepustowości na papierze wypada lepiej niż modem XMM 7360 firmy Intel.

Ze specyfikacji technicznej wynika, że X12 Qualcomma może zapewniać przepustowość na maksymalnym poziomie 600 Mb/s, podczas gdy w przypadku układu XMM 7360 maksimum to 450 Mb/s. Różnica pomiędzy nimi jest więc spora, oczywiście biorąc pod uwagę to, że mówimy o wartościach "papierowych".

Niewykluczone że Apple nie potrzebuje dla iPhone'ów 7 tak wysokiej przepustowości, jak ta oferowana przez X12. Dla przypomnienia, iPhone 6s i iPhone 6s Plus mają modemy zapewniające w sieci LTE-Advanced przepustowość sięgającą 300 Mb/s (pobieranie). Qualcomm przez ponad trzy ostatnie lata miał pełną wyłączność na dostarczanie modemów dla urządzeń przenośnych firmy Apple.

W przyszłości firma Apple może zmienić podejście do tej kwestii i zacząć projektować nowe układy SoC (System-on-a-Chip) zawierające obecne układy serii A, a także modemy. W ten sposób możliwe jest uzyskanie nie tylko lepszej wydajności, ale także zmniejszenie poboru energii. Być może potencjalne dostawy modemów XMM 7360 dla iPhone'ów 7 są wskazówką tego, że do przyszłych układów serii A trafią właśnie rozwiązania Intela. Idąc jeszcze dalej można przyjąć, że może nastąpić jeszcze większe zbliżenie z Apple, wynikiem czego mogłoby być przeniesienie produkcji układów Apple serii A z fabryk TSMC do fabryk Intela.