Intel poinformował dzisiaj o wprowadzeniu rodziny procesorów Intel Xeon D, pierwszych układów system-on-a-chip (SoC) Xeon. Rodzina procesorów Intel Xeon D stworzona w procesie technologicznym 14 nm łączy wydajność i zaawansowane możliwości procesorów Intel Xeon z kompaktowymi rozmiarami i oszczędnością energii, typową dla układów SoC.

Producent twierdzi, że nowe układy zapewniają 3,4-krotnie wyższą wydajność na węzeł i nawet 1,7-krotnie wyższą wydajność na wat, w porównaniu do procesora Intel Atom C2750. Intel zaprezentował na razie 4- i 8-rdzeniowe układy Xeon SoC zoptymalizowane pod kątem mikroserwerów i zapowiada, że w drugiej połowie roku pokaże bardziej rozbudowane portfolio układów SoC przeznaczonych do sieci, magazynowania danych i Internetu rzeczy.

Pierwsze produkty zostały zoptymalizowane dla dostawców hostingu i chmury obliczeniowej, pod kątem zadań takich jak dedykowany hosting, buforowanie pamięci, dynamiczne serwery WWW i magazynowanie danych.

Układy zawierają dwa gniazda zintegrowanej sieci Ethernet 10 Gb/s oraz zintegrowane interfejsy I/O (PCIe, USB, SATA i inne) w jednej konstrukcji. Pracują z TDP bliskim 20 W i obsługują do 128 GB pamięci adresowalnej.

Ceny hurtowe procesorów Xeon D-1520 (4-rdzeniowy) i Xeon D-1540 (8-rdzeniowy) wynoszą odpowiednio 199 i 581 USD.