16 maja będzie jednym z ważniejszych w tym roku dni dla obozu AMD. To właśnie wtedy firma zamierza podzielić się ze światem szczegółami dotyczącymi zbliżających się premier. Wśród najbardziej wyczekiwanych architektur obozu Czerwonych wymienia się procesory Zen+, Navi oraz Vega. Możliwe również, że AMD zdecyduje się na ujawnienie planów rozwoju sięgające dalej niż bieżący rok!

Należy jednak zaznaczyć, że zaplanowana na 16 maja konferencja nie będzie równoznaczna z rynkowymi debiutami nowych produktów. Układy graficzne Vega mają dla przykładu trafić na rynek dopiero pod koniec czerwca, jednak najprawdopodobniej za 8 dni poznamy sporą część informacji na ich temat.

Największe emocje wzbudza jednak architektura Navi, o której zresztą na dzień dzisiejszy wiadomo najmniej. Nieoficjalne źródła donoszą, że GPU będzie wykorzystywało nową generację pamięci podręcznej, nie wiadomo jednak czy będą to kości GDDR6, czy też HBM3. Układ najprawdopodobniej zostanie wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym FinFET, a za jego wykonanie ma być odpowiedzialna firma Globalfoundries.

Do premiery Navi Czerwonych czeka jednak jeszcze długa droga. Analitycy spodziewają się nowego produktu nie wcześniej, niż na przełomie lat 2018 i 2019.