Wraz z premierą kart graficznych GeForce GTX 980 i GTX 970 firma ASUS zapowiedziała swoje niereferencyjne konstrukcje z serii Strix. Wyposażone zostały w autorskie rozwiązania z systemem chłodzenia DirectCU II i technologią wentylatorów 0dB na czele. W efekcie otrzymujemy skuteczną eliminację ciepła, cichą pracę i wysokie osiągi podczas grania, a przy mniej wymagającej pracy praktycznie bezgłośnie warunki.

W obu modelach zastosowano 4GB pamięci graficznej GDDR5 o taktowaniu 7010MHz. Strix GTX 980 została fabrycznie przyśpieszona do 1279MHz, a Strix GTX 970 do 1253MHz. W benczmarku 3DMark Fire Strike przy rozdzielczości 1920 x 1080 Full HD Strix GTX 980 działa o 3,7 proc., a Strix GTX 970 o 7 proc. szybciej, niż konstrukcje referencyjne. Obsługują rozdzielczość do 4K/UHD (ultra-high definition) dzięki DisplayPort.

Do Strix GTX 980 dołączone są błyszczące naklejki w kolorze czerwonym i czarnym metalicznym. Użytkownicy, dla których liczy się nie tylko wydajność, ale i wygląd komponentów, będą mogli dobrać kolorystykę do swojego zestawu.

Całkowita cisza z technologią wentylatorów 0db i stabilne działanie z chłodzeniem DirectCU II


W kartach Strix GTX 980 and Strix GTX 970 nie mogło zabraknąć docenianego przez użytkowników systemu chłodzenia DirectCU II. Jego konstrukcja opiera się na 10-milimetrowych miedzianych przewodach cieplnych, które pozostają w bezpośrednim kontakcie z procesorem graficznym. Usuwają o 40 proc. więcej ciepła niż standardowe chłodzenie. Zastosowane radiatory mają powierzchnię rozpraszania większą o 220 proc., w porównaniu z kartami referencyjnymi. Dzięki temu modele niereferencyjne firmy ASUS pracują trzykrotnie ciszej i z niższą o 30 proc. temperaturą. Przekłada się to na stabilną grę i niewielki poziom hałasu, nawet podczas najbardziej intensywnych sesji.

Seria Strix podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej dzięki technologii wentylatorów 0dB. Podczas korzystania z mniej wymagających aplikacji i gier jak np. League of Legends czy StarCraft utrzymuje temperaturę poniżej ustalonego pułapu i zatrzymuje pracę wiatraków, a my otrzymujemy bezgłośnie warunki.

Skuteczne zasilanie


Nowe modele wyposażono w 10-fazowy moduł regulacji napięcia ASUS DIGI+ VRM. Redukuje szum zasilania o 30 proc. i zwiększa wydajność energetyczną o 15 proc., w porównaniu z konstrukcjami referencyjnymi. Oferuje szerszą tolerancję modulacji napięcia i zwiększa stabilność oraz żywotność - nawet 2,5-krotnie w porównaniu z kartami referencyjnymi. Strix GTX 970 wykorzystuje 8-pinowe złącze zasilania, dzięki czemu możliwe jest lepsze zarządzanie okabowaniem.

Stała kontrola ustawień z GPU Tweak


Rozwiązanie ASUS GPU Tweak umożliwia kontrolę nad prędkością wentylatorów, napięciem procesora graficznego, taktowaniem pamięci grafiki w czasie rzeczywistym. Ułatwia przetaktowywanie i sprawia, że jest ono bardziej dostępne dla osób początkujących w tym temacie.

Dodatkowym elementem GPU Tweak jest GPU Tweak Streaming - aplikacja do strumieniowania rozgrywki. Pozwala udostępniać aktywności z ekranu innym użytkownikom przez Internet w czasie rzeczywistym. Okienko strumieniowania można opatrzyć tekstem, zdjęciami i obrazem z kamery.