Do tej pory prym na rynku procesorów mobilnych wiodła marka Qualcomm. Niedawno bardzo silnym konkurentem stał się Samsung, a takie firmy jak MediaTek i Huawei wcale nie zamierzają się poddawać w tej ciągłej walce. Dobrym dowodem na to jest specyfikacja układu Kirin 950, który oparty jest na architekturze ARM big.LITTLE.

O samym procesorze wiedzieliśmy już dużo wcześniej. Dopiero teraz jednak poznaliśmy jego szczegóły techniczne. Powinien on zadebiutować w urządzeniach mobilnych w II połowie tego roku. Możliwe, że wpierw zasili smartfona Huawei Mate 8. To będzie duża szansa dla Huawei, żeby pochwalić się najlepszym sprzętem na rynku. Nowy SoC zbudowany jest z czterech energooszczędnych rdzeni ARM Cortex A53 i czterech ARM Cortex A72 o maksymalnym taktowaniu 2,4 GHz. Te drugie będą aktywowały się podczas większego zapotrzebowania. Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny ARM Mali T880, kontroler pamięci dual-channel LPDDR4 orz układ dźwiękowy Tensilica HiFi 4. Do tego dochodzi koprocesor i7, który odpowiada za łączność, bezpieczeństwo i sensory.

Procesor Kirin 950 będzie obsługiwał pamięć UFS 2.0, eMMC 5.1, sensory o maksymalnej rozdzielczości 42 MPix, moduł dual-SIM 4G, LTE, Wi-Fi, USB 3.0, NFC i Bluetooth 4.2.