Nie tylko Google myśli o składanym smartfonie. Podobny projekt ma startup o nazwie Vsenn, choć wydaje się, że w tym przypadku modularność smartfona nie musi polegać na składaniu go z klocków.

Google ciągle pracuje nad smartfonami-składakami w ramach projektu Ara, ale to nie był pierwszy tego typu projekt i nie będzie ostatni. Inicjatywa Phoneblocks jeszcze przed ogłoszeniem projektu Ara promowała pomysł stworzenia modularnego telefonu, natomiast najnowszym graczem na polu mobilnych składaków chce być firma Vsenn.

Składak niekoniecznie z klocków


Vsenn nie pokazała jeszcze gotowego produktu ani zaawansowanego projektu. Na stronie firmy jest tylko krótka informacja o tym, iż projekt został uruchomiony z udziałem byłego managera programu Nokia Android X.

Nie wiemy czy Vsenn ma być tak modularny jak Ara. Ze strony projektu wynika, że jego celem jest stworzenie smartfona, który pozwala na wymienienie trzech modułów - aparatu, baterii oraz procesora/RAM. Również wygląd smartfona ma zależeć od użytkownika.

To oznacza, że Vsenn nie musi tworzyć endoszkieletów i klocków, tak jak Ara. Może po prostu stworzyć jakiś standard smartfona, w którym wymienialna jest część kluczowych elementów. Szczerze powiedziawszy byłoby to bliższe idei dawnych komputerów PC, które przecież nie były złożone z klocków i nie miały endoszkieletu.

Vsenn obiecuje też chronienie danych użytkownika "trójwarstwowym szyfrowaniem". Firma ma oferować darmowy dostęp do VPN oraz bezpieczną chmurę. Takie sprzedawanie prywatności jest dziś w modzie. Na swoim sprzęcie firma chce dawać czystego Androida z gwarantowanymi aktualizacjami na okres 4 lat.

Vsenn ma też konto na Twitterze, a tam ujawniono, że projektowane urządzenie ma posiadać ekran 4,7 cali i wymiary 124 x 63 x 8,9 mm.

Obiecanki?


Startup zwrócił już uwagę wielu osób i na chwilę obecną wydaje się mieć tylko jedną wadę. Jego twórcy pokazali same zapowiedzi i obietnice. Nie widzieliśmy nie tylko prototypu, ale nawet grafik koncepcyjnych. Strona Vsenn jest bardzo uboga treściowo.

Tak czy owak zainteresowanie projektem Vsenn ujawnia zapotrzebowanie na modularnego smartfona. Jest też zapowiedź zaatakowania problemu od strony innej niż Ara. Będziemy to dalej obserwować i miejmy nadzieję, że zobaczymy ciekawy produkt.

[Marcin Maj]