Nowa konsola została wyposażona w ulepszony sensor ruchowy Kinect, a gracze znajdą na niej takie gry, jak Call of Duty: Advanced Warfare, FIFA 15, Assassin's Creed Unity czy Rise of the Tomb Rider.

Udoskonalony Kinect, który pozwala sterować konsolą za pomocą ruchu ciała, może teraz śledzić do sześciu osób naraz, szybciej przetwarza dane, reaguje z mniejszym opóźnieniem i jest wyposażony w kamerę o rozdzielczości Full HD. Według zapewnień producenta sensor jest w stanie reagować na bardzo subtelne gesty, jak na przykład ruchy poszczególnych palców u rąk, a nawet ruchy gałek ocznych czy powiek.

Z tego względu twórcy urządzenia zachwalają gry typu Kinect Sports i Dance Central, które mają być idealną propozycją dla rodzin chcących spędzić czas wspólnie i aktywnie - jak mówi Tomek Świeściak z Xbox Polska Microsoft: tak żeby dzieci nie siedziały na kanapie i nie patrzyły się w telewizor kompletnie bez ruchu, tylko żeby pojawił się taki element, który zmusi dzieciaki do tego, żeby się ruszały.