Data Center Dynamics poinformowało, że Talen Energy planuje utworzenie elektrowni jądrowej i centrum danych, które będzie miało do 300 MW mocy i która ma zasilać kopalnie kryptowalut. Według przedstawionego raportu, kopalnia i centrum danych zostaną zbudowane obok Susquehanna Steam Electric Station w Pensylwanii, a Talen Energy może ostatecznie potroić swoją moc nawet aż do 1 GW. Projekt ma zostać uruchomiony w II kwartale 2022 r.

Talenbtc

"Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię wśród klientów centrów danych i przetwarzania kryptowalut, pojawia się wyzwanie do dekarbonizacji tych źródeł energii. Talen Energy buduje kampus hiperskalowego centrum danych w sąsiedztwie elektrowni jądrowej Susquehanna" - napisano w prezentacji firmy. Zapewni to tanie, niezawodne i bez emisyjne zasilanie centrów danych na terenie kampusu. Dzięki temu klienci będą mogli korzystać z bez emisyjnej, całodobowej energii dostarczanej bezpośrednio do kampusu, bez przerw, których może doświadczać energia odnawialna lub wymagających paliw kopalnych.

To nie pierwszy raz, kiedy zaproponowano kopanie kryptowalut z wykorzystaniem energii jądrowej. Ministerstwo Energii Ukrainy rozważało wydobycie z wykorzystaniem energii jądrowej w lutym, a w czerwcu burmistrz Miami naciskał, aby energia jądrowa przeznaczona dla miasta była skierowana na wydobycie kryptowalut. Salwador dla odmiany chce na przykład napędzać kopalnie energią pochodzącą z wulkanu, a elektrownia wodna w Nowym Jorku już zaczęła wydobywać Bitcoin, aby zwiększyć swoje zyski. Wszystkie te wysiłki pokazują możliwości dostępne dla operacji górniczych, które chcą złagodzić wpływ ich działalności na środowisko.