1,6 miliarda dolarów firma LG Display zainwestuje w budowę nowej fabryki paneli OLED. Zakład ma powstać w koreańskiej miejscowości Paju, natomiast produkcja w nowej fabryce rozpocznie się w pierwszym półroczu 2018.

Według najnowszych prognoz, w ciągu najbliższych kilku lat ma wzrosnąć popyt na panele OLED, dlatego też firma LG Display zdecydowała się na budowę nowej fabryki. W zakładzie P10 (tak nazywana jest nowa inwestycja) będą produkowane głównie panele o dużych przekątnych, przeznaczone do telewizorów, ale także mniejsze, elastyczne wyświetlacze stosowane w smartwatchach i motoryzacji.

Firma planuje wytwarzanie paneli OLED na potrzeby wszystkich kategorii produktowych, w tym telewizorów o największych przekątnych zaliczających się do 9 generacji lub nowszych, a także paneli do produktów, które zostaną wprowadzone w przyszłości, np. wyświetlaczy elastycznych i przezroczystych.

- Inwestycja firmy LG Display w budowę zakładu P10 ma historyczne znaczenie dla branży, ponieważ nie tylko pomoże rozwijać rynek paneli OLED, ale także przyspieszy prace nad przyszłymi technologiami wyświetlaczy. Wierzymy, że wspólnymi siłami, wraz z aktywnym wsparciem ze strony koreańskiego rządu stworzymy zakład P10, który stanie się sercem globalnego przemysłu OLED - mówi dr Sang Beom Han, Dyrektor Generalny oraz Prezes spółki LG Display.

Według prognozy firmy badawczej IHS, wartość ogólnoświatowego rynku paneli OLED zwiększy się z 8,7 miliarda USD w roku 2014 do 29,1 miliarda USD w roku 2022. Producenci telewizorów z Korei, Chin i Japonii wprowadzili już na rynek telewizory OLED. Ponadto, przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości technologia OLED zostanie wdrożona także przez inne firmy z Japonii i Europy. Zapotrzebowanie na elastyczne panele OLED wciąż rośnie, a ze względu na ich elastyczną strukturę coraz częściej są stosowane w smartwatchach i motoryzacji.

W sierpniu spółka LG Display zapowiedziała, że do roku 2018 zainwestuje ponad 10 bilionów wonów koreańskich (8,5 miliarda USD) w zwiększenie produkcji dużych paneli i elastycznych wyświetlaczy OLED, a także ekranów LCD klasy premium. Niedawno poinformowała także, że zainwestuje 1,05 biliona wonów koreańskich (0,9 miliarda USD) w produkcję elastycznych paneli OLED 6 generacji, zlokalizowaną w miejscowości Gumi, w prowincji Gyeongsangbuk. Zakład ten będzie wytwarzać 7500 paneli miesięcznie, rozpoczęcie masowej produkcji planowane jest na pierwsze półrocze 2017.

[Łukasz Szewczyk]