Do płyt głównych serii 9 firmy ASUS dołączy model sygnowany Republic of Gamers w formacie mini-ITX. Maximus VII Impact z chipsetem Z97 przygotowana jest do obsługi procesorów 4-tej, nowej 4-tej i 5-tej generacji Intel Core ('Haswell', 'Haswell Refresh', 'Haswell Refresh K-Series' - 'Devil's Canyon' oraz 'Broadwell'). Posiada najlepsze technologie regulacji napięcia, dźwięku i wiele rozwiązań, które wpływają na komfort podczas grania. Ta niewielkich rozmiarów płyta dostarcza moc i wydajność porównywalną do płyt ATX.

Zasilanie w pełni dopracowane


Inżynierowie z firmy ASUS wykorzystali w Maximus VII Impact 8-fazową sekcję zasilania Impact Power II, dzięki której mogli zastosować pełnowymiarowy moduł regulacji napięcia. Bez tego rozwiązania nie byłoby to możliwe na płycie mini-ITX.

W pełni cyfrowa architektura kontroli napięcia wykorzystuje najlepsze komponenty, w tym japońskie kondensatory 10K Black Metallic. Odpowiadają one za wyższą o 20 proc. wytrzymałość na ekstremalne temperatury oraz 5-krotnie dłuższą żywotność w porównaniu z innymi kondensatorami. Impact Power II wyposażony został w dławiki 60A BlackWing, a ich konstrukcja generuje o 5°C niższe temperatury niż inne tego typu rozwiązania. Pozłacana powłoka zwiększa przewodnictwo elektryczne i minimalizuje utratę mocy. Tranzystory NexFET są o połowę mniejsze niż w poprzednim modelu. Przy czym zapewniają tą samą moc i wydajność rzędu 90 proc. Oznacza to większą oszczędność energii oraz zwiększoną stabilność.

Najlepszy dźwięk w mini-ITX


Karta dźwiękowa SupremeFX Impact II ożywia muzykę i każdy dźwięk podczas gry. Jest kontynuacją dobrze ocenionej przez media i użytkowników karty SupremeFX Impact. Zastosowano w niej najnowsze technologie izolacyjne, które minimalizują zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) oraz wykorzystują najwyższej jakości komponenty, co przekłada się na najlepsze brzmienie w tej klasie.

SupremeFX Impact II współpracuje z Sonic Studio - zupełnie nowym programem do zmiany ustawień audio. Jednym ruchem można wybrać 7.1-kanałowy, wirtualny dźwięk surround w stereofonicznych słuchawkach (2.0-kanałowe), co przy korzystaniu z gier komputerowych jest nieocenionym atutem. Sonic Studio oferuje także kilka opcji kontroli brzmienia: Reverb, Bass Boost, Equalizer, Voice Clarity i Smart EQ.

Wśród rozwiązań dźwiękowych znalazł się również Sonic Radar II. Opracowany z myślą o grach FPS, pokazuje graczowi co robią jego przeciwnicy i koledzy z drużyny. Na monitorze wyświetla się specjalna nakładka wskazująca dokładny kierunek, z którego dochodzą dźwięki strzałów, kroków czy nawoływania. Pomaga ćwiczyć umiejętności lokalizowania wrogów. Dodatkowo jakość brzmienia w grach poprawia aplikacja Audio Enhancement. Ciekawostką jest także na nowo opracowany panel kontrolny z konfigurowalną listą gier - ustawienia mogą być odpowiednio dostosowane do każdej pozycji w bibliotece użytkownika.

Niezawodna łączność sieciowa


Płyta Maximus VII Impact wykorzystuje technologię Intel Gigabit Ethernet. Dzięki bezpośredniej komunikacji z procesorami Intel, zapewnia ona bardzo wysoką przepustowość protokołów TCP i UDP, zmniejszone zapotrzebowanie na moc obliczeniową i większą wydajność podczas gry. Korzystając z niezależnych narzędzi oceny łączności sieciowej, inżynierowie ROG obliczyli, że Intel Gigabit Ethernet obsługuje pakiety danych UDP (bardzo ważne dla responsywności gier) dwukrotnie szybciej, niż inne technologie LAN przeznaczone dla graczy.

Użytkownicy z pewnością docenią również zaawansowane oprogramowanie, które optymalizuje łączność sieciową i eliminuje opóźnienia podczas rozgrywki - ROG GameFirst III. Przydziela ono najwyższy priorytet pakietom danych gier, dając im większą przepustowość. Efekt - gry działają płynnie, a komunikacja pozostaje niezakłócona.

Nowa płyta główna wykorzystuje udoskonalone złącze RJ45 - LANGuard. Zaawansowana technologia łączenia sygnałów oraz specjalnie wyselekcjonowane kondensatory zwiększają przepustowość, a komponenty ESD Guards chronią przed przepięciami i wyładowaniami elektrostatycznymi.

Przyspieszenie gry i ochrona


W płycie Maximus VII Impact nie mogło zabraknąć innowacyjnych technologii ROG, które zwiększają możliwości graczy. Wśród nich znajdziemy m.in.:
  • moduł mPCIe Combo IV + 802.11ac / Bluetooth 4.0 - odpowiada za szybką łączność dzięki złączu mini PCI Express (mPCIe) z jednej strony i PCI Express 3.0 x 4 M.2 z drugiej strony. Umożliwia bezpośredni transfer z procesora na poziomie 32Gbit/s, co daje sześciokrotnie lepszy wynik, niż w przypadku tradycyjnych gniazd M.2.
  • KeyBot - rozwiązanie dla graczy, które pozwala na przypisanie nowych funkcji klawiaturze. Po podłączeniu jej do odpowiedniego portu USB, aktywowany zostaje mikroprocesor. Gracze mogą nagrać 15 klawiszowych sekwencji w postaci makr, a następnie ustalić dla nich dowolny klawisz klawiatury. W ten sposób nawet najbardziej złożone zadania zostaną zautomatyzowane, a akcja w grach przyśpieszona.
    O bezpieczeństwo w nowej płycie z serii ROG dbają Gamer's Guardian - zestaw wysokiej jakości, wytrzymałych komponentów. To m.in. wbudowane w płytę główną, odnawialne bezpieczniki, które chronią złącza i pamięć DRAM przed przepięciami, osłony ESD Guards na portach USB i złączach audio oraz LANGuard zabezpieczający przed nagłymi wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD).

    Czarna, pokryta niklem osłona Q-Shield chroni dłonie przed zadrapaniami i zacięciami, a Q-DIMM sprawia, że umieszczanie i usuwanie modułów pamięci staje się łatwe i bezpieczne. Wykonany ze stali nierdzewnej panel I/O oferuje trzykrotnie dłuższą żywotność, niż tradycyjne panele.

    ASUS ROG Maximus VII Impact będzie dostępna w Polsce od września 2014 r. Sugerowana cena detaliczna: 849 zł brutto