W tym roku najwydajniejszym układem mobilnym był Exynos wykonany w 14 nm procesie litograficznym od Samsunga. Producenci telefonów odsunęli się od Qualcomma z uwagi na problemy z przegrzewaniem się modelu Snapdragon 810. Do walki wkroczył MediaTek ze swoim ukladem Helio, a dokładnie z 10-rdzeniową wersją X20.

Do sieci trafiły oficjalne slajdy prezentujące wyniki testów tego układy. Procesor ten wykorzystuje technologię big.LITTLE, gdzie rdzenie podzielone są na trzy klastery. Znajdziemy tutaj cztery rdzenie ARM Cortex-A53 z zegarem 1,4 GHz, cztery rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu 2,0 GHz i dwa rdzenie Cortex-A72 o częstotliwości 2,5 GHz. Wszystkie z nich połączone są ze sobą przy pomocy autorskiego systemu producenta o nazwie MCSI, czyli MediaTek Coherent System Interconnect.

Według pokazanych danych X20 w benchmarku AnTuTu uzyskał wynik o 40% lepszy od X10. Natomiast w GeekBenchu pokazał możliwości lepsze o 70% i 15% w testach odpowiendio jedno i wielowątkowych. Ten ostatni wykorzystano także do porównania układu MediaTeka z Exynosem 7420 i Snapdragonem 810. Pierwszym smartfonem z nowym Helio X20 ma być flagowiec HTC, czyli One A9. Pojawi się on w sklepach w ciągu najbliższych tygodni.