Nowy tablet Nvidia Shield z procesorem Tegra X1 powinien pojawić się n rynku już niebawem. Do sieci właśnie trafiły pierwsze testy nowego układu, który jest wykonany w 20 nm procesie litograficznym.

Patrząc na wyniki z benchmarku Geekbench możemy wysunąć wnioski, że SoC bardzo dobrze radzie sobie z zadaniami jednowątkowymi. Osiągnął on dużo lepsze rezultaty od 14 nm procesora Exynos 7420 od Samsunga, który obecnie zastosowany jest w smartfonach Galaxy S6. Różnica punktowa wynosi 2600 do 1500 na korzyść produktu Nvidii. Niestety w testach wielowątkowych jest dużo gorzej. Tam gdzie potrzebne jest wiele rdzeni Tegra X1 osiąga wynik 4691 punktów, a procesor Samsunga prawie 5000 punktów. Trudno ocenić skąd takie duże różnice w wynikach. Możliwe, że wykorzystano do testów próbkę inżynieryjną Tegry X1, która nie jest jeszcze dopracowana.

Oprócz tego poznaliśmy też wyniki z GFXBench, które pokazują potencjał procesora Zielonych. Test Manhattan Offscreen (1080p) daje wynik aż 117 klatek na sekundę, a test T-Rex Offscreen (1080p) pokazuje wyniki aż 206,9 klatek na sekundę. W tych samych testach Galaxy S6 uzyskuje zaledwie 24 i 58 klatek na sekundę.

Produkcja pierwszych układów Tegra X1 ruszy w IV kwartale tego roku.