System webOS, z którym kiedyś wiązano duże nadzieje, znajdzie zastosowanie nie tylko w telewizorach LG. Na targach CES pokazano także zegarek, który wykorzystuje Open webOS.
System webOS to produkt równie interesujący co pechowy. Najpierw rozwijała go nieistniejąca już firma Palm. Potem HP przejął Palm z zamiarem wypuszczenia na rynek tabletów z tym systemem. Te tablety początkowo nie chciały się sprzedawać, a potem zostały szybko wyprzedane w obniżonej cenie.

Firma HP porzuciła pomysł tworzenia urządzeń z systemem webOS, a potem odsprzedała ten system firmie LG. Było to jeszcze w lutym 2013 roku. LG przejęła też zarządzanie otwartym projektem Open webOS. Już w 2013 roku mówiono, że webOS ma być zastosowany w telewizorach LG.

W tym roku na targach CES 2015 firma LG rzeczywiście pokazała platformę webOS 2.0 Smart TV, ale to nie wszystko. Redaktorzy Android Central znaleźli na targach zegarek firmy LG, który jest rozwijany w ramach współpracy z firmą Audi. Ten zegarek bazuje właśnie na Open webOS. Android Central dowiedział się, że firma LG ma zamiar wprowadzać webOS do urządzeń typu wearables.

Zegarek LG/Audi nie ma jeszcze swojej nazwy. Trzeba jednak przyznać, że prezentuje się ciekawie. Atrakcyjny jest sam wygląd tego zegarka, ale oprogramowanie też robi wrażenie. Widoczne w nim opcje sugerują, że urządzenia z webOS, jeśli w ogóle wejdą na rynek, mają być bardziej niezależnymi gadżetami, a nie tylko dodatkami do smartfonów. Poniżej film z Android Central.

Z doniesień Wall Street Journal wynika, że ten produkt może trafić na rynek w roku 2016.

Oczywiście zegarek rozwijany wspólnie z Audi zawiera aplikację łączącą go z funkcjami samochodu. Już wcześniej Nissan wpadł na pomysł, by stworzyć zegarek dla kierowcy i Audi najwyraźniej chce zrobić coś podobnego, ale z LG może to zrobić o wiele ciekawiej.

[Marcin Maj]