Smartfony dawno przestały służyć wyłącznie jako telefon i urządzenie pozwalające korzystać z internetu. Już wkrótce, dzięki nowym urządzeniom z wbudowanym tunerem DVB-T, możliwe będzie odbieranie w telefonie naziemnej telewizji cyfrowej. Urządzenia te mają oferować swoim klientom firmy Cyfrowy Polsat i Plus.

Pierwsze smartfony pojawiły się już pod koniec lat 90., ale prawdziwą popularność zdobyły dopiero w 2010 roku. Wtedy to pojawiły się smartfony z ekranami dotykowymi wyposażone w system Android. Obecnie smartfony łączą w sobie funkcję telefonu komórkowego, przeglądarki internetowej, GPS, aparatu cyfrowego, pagera, kamery wideo i poczty elektronicznej. Wraz z rosnącym zainteresowaniem takimi telefonami rozwinął się także rynek multimediów i aplikacji.

Na początku oczywiście była tylko muzyka, później dołączyły do tego różne serwisy wideo, czego przykładem jest YouTube. Aktualnie ludzie przekonują się do usług wideo, są to często usługi wideo na żądanie, różnego rodzaju serwisy wideo, wszystko to coraz bardziej przekonuje ludzi do coraz szerszego używania multimediów
- mówi Adam Getka, menadżer produktu w firmie Kazam, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

Aktualnie największą nowością są wszelkiego rodzaju usługi telewizji, zwłaszcza telewizji na żądanie. Najnowsze trendy to telewizja przesyłana strumieniowo przez szybkie sieci 3G lub LTE oraz odbiór w urządzeniach mobilnych darmowej telewizji cyfrowej DVB-T. DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting - Terrestrial, to naziemna telewizja cyfrowa. Już wkrótce będzie można ją oglądać także w smartfonie. Stało się to możliwe dzięki tunerowi wynalezionemu przez brytyjską firmę Kazam. Firma wprowadziła na rynek nowy model telefonu ze zintegrowanym tunerem DVB-T, który umożliwia oglądanie kanałów nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Umieszczenie takiego odbiornika w telefonie umożliwia odbiór wszystkich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, które są darmowe. W przyszłości będzie też możliwość wzbogacenia tego o różnego rodzaju zawartość kanałów płatnych. Aktualnie oznacza to tyle, że w większości miejsc w Polsce, gdzie jest dobry poziom sygnału, użytkownik jest w stanie wziąć telefon do ręki, wysunąć antenkę i obejrzeć program
- mówi Adam Getka.

Producent zapewnia, że smartfon Kazam TV 4.5 pozwoli na 3 godziny oglądania telewizji. Poza tunerem DVB-T model ten niczym nie różni się od pozostałych, obecnych na rynku smartfonów: działa na systemie Android, wyposażony jest w 5-megapikselowy aparat główny, 4,5-calowy ekran IPS o rozdzielczości 480×854 pikseli. Smartfon Kazam TV 4.5 już wkrótce ma się znaleźć w ofercie takich firm, jak Plus i Cyfrowy Polsat. Jego sugerowana cena wynosi 599 zł.