Firma ASUS zapowiedziała dziś wprowadzenie na rynek trzech nowych płyt głównych - X99-Deluxe, X99-Pro i X99-A - opartych na chipsecie Intel X99 i wyposażonych w ekskluzywne rozwiązania, w tym zupełnie autorski i innowacyjny OC Socket oraz 5-kierunkową optymalizację systemu. Z nimi użytkownicy będą mogli wykorzystać maksymalne możliwości procesorów Intel Core i7 LGA 2011-v3 (Haswell-E).

X99-Deluxe to flagowy model wyposażony w kartę rozszerzeń ASUS Hyper M.2 x4 z bardzo szybkim transferem na poziomie 32Gbit/s, rozwiązanie 3x3 (3T3R) 802.11ac z bezprzewodową łącznością rzędu 1300Mbit/s oraz kartę ASUS Fan Extension, z którą można zainstalować dodatkowy system chłodzenia. Opływowy kształt i połyskująca, biała osłona płyt X99-Deluxe i X99-Pro odpowiadają za futurystyczny styl oraz podkreślają ich duże możliwości. Premierowe modele dostarczają wydajność, jakiej oczekują entuzjaści sprzętu komputerowego.

Wszystkie nowe płyty główne z serii X99 wyposażone są w dźwięk Crystal Sound 2, technologię Turbo LAN, która odpowiada za płynną łączność oraz intuicyjny i łatwy w nawigacji UEFI BIOS.

OC Socket i pełna kontrola ustawień - przetaktowywanie dużego kalibru


Płyty główne ASUS z serii X99 wyposażone są w OC Socket - zupełnie nowe, autorskie rozwiązanie firmy, które oczekuje na uzyskanie patentu. To unikalne gniazdo posiada dodatkowe piny, by zapewnić najlepsze wykorzystanie funkcjonalności procesora Intel 'Haswell-E'. W połączeniu z ASUS UEFI BIOS umożliwia osiągnięcie wyższego taktowania pamięci DDR4 (do ponad 3200MHz, nawet przy ośmiu zajętych złączach DIMM) i niższej latencji. Zwiększa również stabilność podczas podkręcania, także tego w wydaniu ekstremalnym z wykorzystaniem ciekłego azotu (LN2).

W płycie zastosowano funkcję 5-kierunkowej optymalizacji systemu (5-Way Optimization). Użytkownik jednym kliknięciem może dostosować ustawienia komputera do aktualnych potrzeb i trybu pracy. Składają się na nią: moduł Turbo Processor Unit (TPU) odpowiedzialny za precyzyjną kontrolę napięcia i zaawansowane monitorowanie procesora oraz karty graficznej; moduł Energy Processing Unit (EPU) zapewniający redukcję zużyci energii i łatwą nawigację poprzez wbudowany w płytę przełącznik lub intuicyjne narzędzie AI Suite 3; moduł regulacji napięcia Digi+, który poprawia osiągi, zwiększa wydajność i zapewnia wysoką niezawodność oraz Fan Xpert 3 umożliwiający pełną kontrolę wentylatorów. Technologię 5-Way Optimization dopełnia Turbo App - intuicyjny panel do przyspieszania i dopasowywania ustawień do konkretnych gier i programów.

Ekstremalny sprzęt dla ekstremalnych konstrukcji


Wraz z X99-Deluxe użytkownicy otrzymają wiele zaawansowanych technologii. W zestawie znajdą kartę rozszerzeń Hyper M.2 x4, która daje możliwość podłączenia do dwóch urządzeń M.2 i zapewnia transfer rzędu 32Gbit/s. Obsługuje ona karty M.2 o długości od 30mm (2230) do 110mm (221100). Dołączona jest także karta ASUS Fan Extension pozwalająca na podłączenie dodatkowego systemu chłodzącego dzięki 4- i 3-pinowym złączom wentylatorów. W sprzętowym trybie PWM/DC, oferuje ona pełną kontrolę i jest kompatybilna z chłodzeniem klasycznym i hybrydowym.

Płyta X99-Deluxe zapewnia superszybką łączność bezprzewodową 802.11ac. Z anteną 3x3 osiąga prędkość do 1300Mbit/s. Obsługuje, tak jak i inne modele ASUS X99, kartę rozszerzeń ASUS ThunderboltEX II. Umożliwia ona korzystanie z łączności Thunderbolt 2 i uzyskanie dwukierunkowego transferu rzędu 20Gbit/s - to czterokrotnie więcej, niż USB 3.0.

Pełna linia X99


Modele X99-Pro i X99-A dopełniają linię płyt głównych ASUS X99. Obie pojawią się w sprzedaży trochę później niż X99-Deluxe. Na ich pokładzie znajdzie się również wiele wydajnych i pozwalających zwiększyć możliwości komputera technologii.

Płyta X99-Deluxe będzie dostępna w Polsce z początkiem września 2014 r. Sugerowana cena detaliczna: 1459 zł brutto

O firmie ASUS


Firma ASUS jest producentem najlepiej sprzedających się i najczęściej nagradzanych płyt głównych oraz jedną z trzech firm będących w światowej czołówce pod względem liczby sprzedanych notebooków. ASUS projektuje i wytwarza produkty, które idealnie zaspokajają potrzeby dzisiejszego domu i biura. Firma posiada bogate portfolio na które składają się płyty główne, karty graficzne, napędy optyczne, monitory, stacjonarne komputery osobiste, komputery All-in-One, notebooki, netbooki, serwery, urządzenia multimedialne, rozwiązania bezprzewodowe, urządzenia sieciowe, tablety i smartfony. Firma ASUS zdobyła w 2013 roku 4256 nagród, i to właśnie jej przypisywane jest zrewolucjonizowanie przemysłu komputerowego dzięki komputerom Eee PC. Firma zatrudnia ponad 12500 pracowników, w tym światowej klasy zespół badawczo-rozwojowy złożony z 3800 inżynierów. W 2013 roku dochód firmy wyniósł ok. 14 mld dolarów amerykańskich.