Apple niedawno pokazało swoje dwa nowe iPhone'y 6S i 6S Plus, które świetnie wprowadziły się na rynek i pobiły kolejne rekordy sprzedaży. Okazało się jednak, że część modeli oferuje krótszy czas pracy na baterii. Wynika to z tego, że procesor Apple A9 zastosowany w nowych słuchawkach jest w dwóch różnych wersjach.

Jedną z nich wyprodukował Samsung, a drugą TSMC. Taki stan rzeczy spowodowany był przez bardzo duże zainteresowanie urządzeniami. Procesory różnią się wielkością, wykorzystaną litografią i kilkoma innymi parametrami. TSMC wykonało je w 16 nm procesie technologicznym, a Samsung w 14 nm. Początkowe testy nie wykazywały praktycznie żadnej różnicy pomiędzy układami. Kolejne niezależne pomiary wykazały, że telefony oferują różny czas pracy akumulatora.

Ten z układem Samsunga w benchmarku Geekbench działał o godzinę i 50 minut krócej niż telefon z układem wyprodukowanym przez TSMC. Kolejne testy pokazują, że różnica pod pełnym obciążeniem wynosi aż 20%. Wyniki są nieintuicyjne, bowiem wydawało się, że chip Koreańczyków powinien zapewniać większą energooszczędność. Osoby, które chcą sprawdzić jaki procesor jest na pokładzie ich iPhone'a 6S powinni skorzystać z aplikacji Lirum Device Info Lite - System Monitor dostępnej w iTunes. Oznaczenie procesora N71AP lub N66AP oznacza model Samsunga, a N71MAP albo N66MAP oznacza TSMC.