Proteza kończyny może być dla dziecka zabawką? Tak, jeśli jest to proteza, którą można przebudować, zyskując w ten sposób nowe możliwości. Najlepiej to zobaczyć na własne oczy.

Protezy kończyn stają się coraz lepsze dzięki nowym technologiom. Mogą coraz lepiej zastępować "zwykłe" kończyny, a do tego mogą dawać użytkownikom dodatkowe możliwości. Ta cecha nowoczesnych protez może być wykorzystana - jak się okazuje - dla dobra dzieci.

Dowodem na to jest projekt IKO wspierany przez LEGO Future Lab. Jest to "kreatywna proteza dla dzieci", która ma zmienić niepełnosprawność na możliwość rozwijania własnego potencjału. Proteza składa się ze specjalnego złącza, które jest wyposażone w baterię, procesor i czujniki mioleketryczne rejestrujące sygnały mięśni. Do złącza można dołączyć drugi element zastępujący przedramię. Ten element ma swój własny silnik. Trzecim elementem jest dłoń, dołączana do tego drugiego elementu.

Dziecko może łatwo złożyć protezę, ale może też odczepić poszczególne elementy i połączyć je np. z elementami budowanymi z klocków. Następnie może sterować tymi elementami w taki sposób, jak steruje protezą.

Twórca tej protezy - Carlos Arturo Torres - współpracuje z Lego. Marzy mu się jednak, żeby takie protezy mogły być kompatybilne z produktami innych firm, jak Mattel czy Nintendo. Projekt jest na bardzo wczesnym etapie, ale jest bardzo inspirujący.


Nie po raz pierwszy słyszymy o próbie wykorzystania protezy do udostępnienia jakichś szczególnych możliwości. Dziennik Internautów wspominał o robotycznej ręce pewnego perkusisty, który mógł dzięki niej wygrywać wyjątkowo złożone rytmy.

[Marcin Maj]