Project Ara rozwija się w szybkim tempie. Inżynierowie stworzyli drugą, poprawioną wersję prototypu modułowego smartfonu.
Prototyp o nazwie Spiral 1 został zbudowany przez mającą swoją siedzibę w Bostonie firmę NK Labs. Pierwsza prezentacja urządzenia podczas Google I/O nie była zbytnio przekonująca. W wielkim skrócie można powiedzieć, że sprzęt nawet nie do końca stabilnie działał.

Inżynierowie z NK Labs w Bostonie opracowali drugą wersję prototypu - Spiral 2. Wykorzystuje on specjalnie przygotowane chipy Toshiby, które oddają więcej możliwości deweloperom. Dodatkowo sam prototyp prezentuje się zdecydowanie lepiej od swojej pierwszej wersji. W swojej obecnej formie urządzenie nie tylko pozwala na uruchomienie systemu operacyjnego, ale też na wymianę kilku modułów. Inżynierowie NK Labs zbudowali w tym celu moduł wyświetlacza, moduł baterii, głośników czy portu USB.

Google zapowiadało, że projekt Ara ma działać na nieco zmodyfikowanej platformie Android w wersji 5.0 Lollipop. Google zapowiedziało terminy kolejnych konferencji, które odbędą się w połowie stycznia. Wtedy też najprawdopodobniej projekt Ara oficjalnie zostanie wprowadzony do sprzedaży, a ceny mają zaczynać się od 150 złotych.