Raspberry Pi 2 właśnie trafiła do sprzedaży. Microsoft ogłosił, że użytkownicy Raspberry Pi 2 otrzymają Windows 10 za darmo.

CPU Raspberry Pi 2 ma być 6-krotnie wydajniejsze od swojego poprzednika. Jednordzeniowy procesor Broadcom BCM2835 bazujący na technologii ARMv6 o taktowaniu 700 MHz został tu bowiem zastąpiony przez 4-rdzeniowy (Cortex-A7) układ Broadcom BCM2836 o częstotliwości 900 MHz wykorzystujący zestaw instrukcji ARMv7, który dzięki nowej architekturze obsługiwać ma zdecydowane szerszy zakres oprogramowania. Pamięć RAM powiększyła się do 1 GB, a GPU Broadcom VideoCore IV (250 MHz) poztsanie niezmienione. Jeśli zaś chodzi o dostępne złącza, to otrzymujemy tu 4 porty USB, Ethernet 10/100 Mbps, HDMI, 3.5 mm audio jack, slot na karty microSD oraz 40 pinów GPIO. Forma jest natomiast identyczna jak w przypadku wydanego w lipcu zeszłego roku modelu Model B+.
Wzrost poboru mocy wynosi 4 W (3 W u poprzednika). Nowy komputer ma być w pełni kompatybilna z poprzedniczką, a więc będziemy mogli do niego podłączyć wszystkie posiadane akcesoria. Ponadto dzięki współpracy twórców z Microsoftem dla nowej malinki zostanie przygotowana specjalna wersja Windowsa 10, co może ucieszyć co niektórych użytkowników. Ponadto również liczyć na zaktualizowaną wersję systemu Raspbian (bazuje na Debianie), ale otwierają się także drzwi dla Ubuntu i Androida.

Nowy minikomputer można zamówić za 35$, czyli około 128 zł.