Od stycznia 2015 roku każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej i posiada telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.

Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Telewizję Polską.

Dzięki współpracy z Telewizją Polską uruchomiliśmy Regionalny System Ostrzegania. Już na początku roku mogliśmy się przekonać o jego przydatności i przetestować jego działanie przy okazji kryzysu w służbie zdrowia. Dzięki systemowi było łatwiej skoordynować akcję informacyjną. Komunikaty generowane przez system RSO odsyłały do m.in. do specjalnych infolinii, uruchomionych w poszczególnych województwach. Dzięki RSO mogliśmy objąć akcją wszystkie województwa, chociaż koncentrowaliśmy się na głównie na tych, gdzie odsetek zamkniętych gabinetów był największy
- powiedział Andrzej Halicki minister administracji i cyfryzacji.

Minister Halicki zaprezentował również funkcjonowanie aplikacji RSO, dostępnej w telefonach komórkowych (smartfonach).

Aplikacja od kilku dni posiada opcję "push", dzięki której otrzymujemy powiadomienie o nowych ostrzeżeniach bez konieczności "wchodzenia" w aplikację. Od 1 lipca 2015 roku chcielibyśmy wprowadzić również opcję informowania obywateli o zagrożeniach poprzez SMS-y
- dodaje minister.

Szef MAC przypomniał też, że w aplikacji telefonicznej, poza ostrzeżeniami, można znaleźć także inne informacje, takie jak poradniki, czy informacje dla kierowców.

Przypomnijmy, że bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy: Android (Google Play), iOS (Apple App Store) oraz Windows Phone (Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania".

Z kolei Marian Zalewski, członek Zarządu Telewizji Polskiej S.A. powiedział, że RSO jest przykładem konsekwentnej współpracy pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Telewizją Polską. Przypomniał, że jej początkiem było stworzenie Naziemnej Telewizji Cyfrowej, która umożliwiła wprowadzenie RSO.

System aktualnie funkcjonuje w naziemnej telewizji cyfrowej w TVP Regionalnej, a od 1 lipca br. działał będzie na całym MUX-3, czyli we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej, w tym ogólnopolskich. Ponadto do dyspozycji mamy jeszcze telegazetę i aplikację mobilną w telefonie. Dzięki tym narzędziom możemy być dobrze informowani o zagrożeniach
- mówi Zalewski.

[Łukasz Szewczyk]